خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری بندر ماهشهر

درباره بندر ماهشهر

مردم

مردم ماهشهر به علت موقعیت شهر دارای قومیت‌های مختلفی هستند که در کنار بومی‌های خود ماهشهر، زندگی می‌کنند. مانند لر، بختیاری وعرب وحتی کرد و ترک و اتباع خارجی. بومی‌های ماهشهر به چند دسته عمده تقسیم می‌شوند که عبارت اند از:

 1. بندریان که شامل تیره‌ای از کعبیان قبان عراق بودند که به خاطر طاعون ۱۱۰۶ از عثمانی به ماهشهر آمدند و پس از مدتی پارسی زبان شدند و همچنین بومی‌های قدیی تر ماهشهر که به دلیل تلفیق فرهنگی و اداب و رسوم به صورت کلی یک طایفه (بندری) به حساب می‌ایند و بیشتر به ماهیگیری مشغول بودند.
 2. خانواده‌هایی که در کنار شاخه‌های خور که از دریا به خشکی منشعب شده بود ساکن بودند و به علت موقعیت استثنایی خور که لنج می‌توانست در ان رفت‌وآمد کند به کار تجارت مشغول بودند که در واقع علت سکونت انها در این مکان‌ها می‌توان گفت که همین بوده‌است.(البته گروهی از از انان به کشاورزی و دامپروری و ماهی گیری نیز مشغول بودند). البته این شاخه‌ها به جز شاخهٔ اصلی همه به علت عوامل طبیعی و انسانی از بین رفته‌اند.
 3. قنواتی‌ها که به علت مشکلات از بهبهان به ماهشهر مهاجرت کرده و بیشتر به کار کشاورزی مشغول شدند چون نسبت به تجارت دریایی و ماهیگیری بی تجربه بودند. در حال حاضر طایفه قنوات شامل خانواده‌های قنواتی، قنواتیان، رئیس قنواتی و... می‌باشد.
 4. لرهاوبختیاریها و سایر اقوام که از حدود دههٔ ۲۰ و ۳۰ قرن معاصر و حتی قبل از ان برای کار در بندرصادراتی، گمرک و بعدها برای کار در شیمیایی رازی به ماهشهر مهاجرت کردند و بیشتر در ناحیه صنعتی ساکن شدند.

همچنین در هنگام حمله عراق به ایران وتصرف و محاصره ابادان و خرمشهر سیل عظیم جمعیت جنگ زدگان به سوی ماهشهر جمعیت این شهر را ناگهان زیاد کرد که خیلی از این جنگ زده‌ها بعد از اتمام جنگ نیز در ماهشهر ماندگار شدند. اکثر فارسی‌زبانان مهاجر بعدی از شهرستان هندیجان و اطراف آن (گویش به زبان محلی) یا کارکنان شرکت نفت از آبادان و آغاجاری و مسجدسلیمان و دیگر مناطق ایران می‌باشند که به ماهشهر آمده‌اند و بیشتر در مناطق سازمانی ماهشهر ساکن شدند و فارسی را بالهجه‌ای متفاوت از ماهشهری‌ها و با لهجه آبادانی تکلم می‌کنند.

ساکنان مهاجر جدید در سال‌های اخیر از شهرهای اطراف استان مانند کهگیلویه وبویر احمد و لرستان و شهرهای شمال استان خوزستان و نیز سایر استان‌ها و مناطق کشور برای استغال در صنایع پتروشیمی به این‌شهر آمده و ساکن شده‌اند. افزون بر این‌ها، به علت مجاورت این شهر با شهر هندیجان که اساساً بخشی از این شهر به شمار می‌رود، گویش هندیجانی مشابه با گویش بوشهری نیز در این شهر رواج دارد که بیشتر ساکنان مناطق قدیمی شهر موسوم به ماهشهر کهنه را شامل می‌شوند. این شهر به دلیل وضع طبیعی مناسب بندرگاهی و اجرای طرحهای صدور فراورده‌های نفتی پالایشگاه آبادان و همچنین نزدیکی به بندرامام خمینی و مجتمعهای پتروشیمی مجاور آن، شهری مهاجرپذیر بوده‌است، به طوری که در ۱۳۶۵ شمسی از ۷۱۸۰۸تن جمعیت آن، ۸ر۳۱٪ متولد شهرهای دیگر، ۱۲٪ متولد نقاط روستایی، و ۳٪ نیز اتباع غیرایرانی بودند و بقیه(حدود ۵۵٪ از مردم ماهشهر) بومی‌های قدیمی و اصلی ماهشهر بوده اند(چهار گروه ذکر شده در بالا).

 • موقعیت

  ماهشهر دارای آب و هوای گرم و مرطوب می‌باشد. دمای آن بین ۵۰ درجه در تابستان تا صفر درجه در زمستان تغییر می‌کند. ماهشهر دارای شرجی‌های شدید و ازاردهنده در تابستان یعنی ماه‌های تیر، مرداد و شهریور می‌باشد به شکلی که رطوبت نسبی تا۱۰۰٪ می‌رسد.میانگین باران سالیانه ان حدود ۲۳۳ میلیمتر است. ماهشهر به سبب واقع شدن در جلگه خوزستان دارای خاک آبروفتی و نسبتاً مناسب برای رشد گیاهان گرمسیری است بطوری که در فصول بارندگی در صورت نزول مناسب رحمت الهی دارای طبیعتی سرسبز میباشد.در منطقه ماهشهر به طور پراکنده درختان کُنار و گز وبرهان ومورد (یا کانیکارپوس) ونخل وکُر (یا بی عار) دیده می‌شود.

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۰°۳۲′۴۵″ شمالی ۴۹°۱۰′۴۹″ شرقی / ۳۰.۵۴۵۸° شمالی ۴۹.۱۸۰۳° شرقی / 30.5458; 49.1803

  ۳۰°۳۲′۴۵″ شمالی ۴۹°۱۰′۴۹″ شرقی / ۳۰.۵۴۵۸° شمالی ۴۹.۱۸۰۳° شرقی / 30.5458; 49.1803

 • مساحت

  ۲۷۱۳هکتار

 • ارتفاع از سطح دریا

  ۳ متر

 • جمعیت

  ۱۵۳،۷۷۸ آمار سال۱۳۹۰

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  ۲۵+ درجه سانتی‌گراد

 • میانگین بارش سالانه

  ۲۳۳٫۴ میلی متر

 • روزهای یخبندان سالانه

  همه

 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  فعالیت اقتصادی و توسعة بندر ماهشهر، بیشتر متکی به قابلیت بندرگاهی و مجاورت با سواحل و همچنین نزدیکی به منابع نفت و گاز جلگة خوزستان و فعالیتهای وابسته به آن است. کشت محصولات کشاورزی بشدت متکی به آبیاری است. از محصولات عمدة آن گندم، جو، حبوبات، خرما، انگور، انار و انجیر است. صنایع دستی و کارگاهی خاصی در آن وجود ندارد . اهمیت اقتصادی این شهر از یک سو به سبب نزدیکی به بندرمهم امام خمینی است که در ۱۳۷۶ ش، بدون همراهی بندر ماهشهر یک پنجم از سهم پذیرش کشتیهای کل بنادر کشور را در سواحل شمال و جنوب به خود اختصاص داده است. مواد اولیة پالایشگاه گازطبیعی مایع از کارخانه‌های گازمایع اهواز و آغاجاری تأمین، و فراورده‌هایی چون پروپان، بوتان و گازولین سبک از آن صادر می‌شود. از دیگر فعالیتهای مهم این شهرستان استخراج نفت است، به طوری که در ۱۳۷۳ ش، شش کارگاه استخراج نفت خام و هجده کارگاه خدمات جنبی آن، فعالیت داشته‌اند

  مهم‌ترین صنعت ماهشهر پتروشیمی و کشتیرانی می‌باشد که این بندر را به قطب پتروشیمی در ایران تبدیل کرده است. پتروشیمی بندرامام جزء بزرگ‌ترین پتروشیمی‌ها در خاورمیانه می‌باشد که در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر قرار دارد و پتروشیمی اروند نیز بزرگترین تولید کننده زنجیره pvc در جهان است که در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر قرار دارد. بندر ماهشهر همچنین بزرگ‌ترین بندر جنوب غرب کشور است که بخش عظیمی‌از صادرات ایران از این بندر صورت می‌گیرد.

  در ده سال اخیر با راه اندازی پروژه‌های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی در ماهشهر این شهر یکی از شهرهای صنعتی نه تنها خوزستان بلکه ایران شده‌است. نیروگاه سیکل ترکیبی ماهشهر نیز از منابع انرژی در این منطقه می‌باشد.

  شرکت‌هایی چون پتروشیمی بندرامام، تندگویان، فن آوران، فجر، امیرکبیر، مارون، لاله، اروند، رجال، بوعلی، خوزستان،تخت جمشد و... در منطقه ویژهٔ اقتصادی پتروشیمی ماهشهر قرار دارند. وجود صنایع عظیم پتروشیمی دراین شهر مردم بسیاری از شهرهای مجاور و حتی غیر مجاور را به ماهشهر کشانده که طی چندسال اخیر ارزش ملک در ماهشهر به حد بی سابقه‌ای رشد کرده‌است. در سال ۸۴ نیز بزرگترین کارخانهٔ لوله سازی کشور در ماهشهر به بهره برداری رسید.

  در این شهر سه دانشگاه وجود دارد: دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور و شعبه‌ای از دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پردیس). gismap نقشه جغرافیای مکانی ماهشهر

  اخیراً برخی از مردم بخش بندرامام در ماجرای شهرستان شدن و جدایی از شهرستان ماهشهر خواهان الحاق بخشی از صنایع پتروشیمی ماهشهر به بندر امام خمینی (ره) شدند که همین امر موجب شده است تا شهرستان شدن بندر امام خمینی به تاخیر بیفتد.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار
 • پیش‌شماره تلفنی

  ٠٦٥١

 • وبگاه

  mahshahr.ostan-khz.ir

موارد مرتبط

هتل های بندر ماهشهر

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید