خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری بندر دیلم

درباره بندر دیلم

موقعیت :

بندر دیلم در حدود ۲۰۰ کیلومتری بندر بوشهر و شمال غربی استان بوشهر نزدیک مرز مشترک استان‌های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد. در ماه‌های آذر، دی و بهمن آب و هوای این بندر نسبتاً سرد و بقیه سال هوائی گرم و مرطوب دارد. شهرستان دیلم دارای دو بخش مرکزی و امام حسن است. امام حسن دیلم از مراکز عمده فلات قاره و بحرکان محسوب می‌شود. همچنین تأسیسات مهم گازی در روستای سیاهمکان دیلم نقش مهمی در صنعت نفت و گاز دارد. از فرودگاه امام حسن در شهرستان دیلم به شهرهای تهران و شیراز پرواز وجود دارد .

مشخصات :

بندر دیلم در طول جغرافیایی ۵۰ درجه و ۹ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۰ درجه و ۳ دقیقه و ارتفاع ۱۰ متری از سطح دریا قرار دارد. این بندر در ۲۳۲ کیلومتری شمال غربی بندر بوشهر و در ۷۲ کیلومتری جنوب بهبهان (در استان خوزستان) در ساحل خلیج فارس قرار دارد. آب و هوای دیلم گرم و مرطوب است. اهالی بندر دیلم آریایی نژادند و زبان لُری را با لیراوی صحبت می‌کنند .

مردم آن مسلمان و شیعه مذهبند. پیشه اکثر مردم این شهر بازرگانی و صیادی است. اجناس خارجی در این شهر با قیمت مناسب و ارزانتر از دیگر شهرهای ایران به فروش می‌رسد به طوری که از استان‌های همجوار و حتی دیگر استان‌ها برای خرید به این شهر می‌آیند. به همین دلیل در ایام تعطیل (نوروز،...) از شهرهای شلوغ استان بوشهر است. از دیدگاه تاریخی دیلم میراث‌دار تمدن مهروبان می‌باشد.

جمعیت :

جمعیت بندر دیلم ۲۲٬۳۹۳ نفر (آمار رسمی ۱۳۹۰) است و در سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۱۹٬۸۲۹ نفری (آمار رسمی ۱۳۸۵) بوده است.

اماکن و مراکز شهری :

منطقه گردشگری و تفریحی (بندر) حماد از جاذبه‌های توریستی بندر دیلم می‌باشد. این منطقه با ۶۰ هکتار اراضی جنگلی بکر و فوق‌العاده زیبا و مشرف به دریای خلیج فارس می‌باشد. دانشگاه آزاد اسلامی مرکز دیلم در سال ۱۳۸۲ در این شهر تأسیس شد مرکز آموزش عالی این شهر است. این دانشگاه هم اکنون نزدیک به ۸۰۰ دانشجو در مقطع کاردانی و کارشناسی در رشته‌های حسابداری و رایانه و عمران و روانشناسی و الکتروتکنیک و مدیریت بازرگانی دارد. دانشگاه پیام نور و کاربردی نیز در مرکز این شهرستان شعبه دارند .

آبگاه وقف‌شده تنوب در حومه این شهر واقع است که در سال ۱۳۸۹ بازسازی شده‌است.

مشاهیر :

مرحوم آیت‌الله شیخ محمدحسین سلیمانی (ابن سلیمان بن عبدالعلی بهبهانی) و فرزند بزرگش مرحوم حجت‌الاسلام میرزا عبدالوهاب شریعت بهبهانی (درگذشته ۱۳۶۵ شمسی) که سالهای متمادی در بندر دیلم به ترویج شعائر دینی پرداختند.

میرمهنای دوغابی، که با گذر سال‌ها از مبارزاتش علیه انگلیسیان و هلندیان و پرتغالی‌ها، هنوز در خاطر جنوبیان ماندگار است.

حاج یوسف دیلمی پور و حاج رییس التجار دیلمی ، حاج عبدالرسول بشیری و دکتر نیکپور دیلمی از دیگر مشاهیر بندر دیلم هستند.

 • موقعیت

  بندر دیلم در حدود ۲۰۰ کیلومتری بندر بوشهر و شمال غربی استان بوشهر نزدیک مرز مشترک استان‌های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد. در ماه‌های آذر، دی و بهمن آب و هوای این بندر نسبتاً سرد و بقیه سال هوائی گرم و مرطوب دارد. شهرستان دیلم دارای دو بخش مرکزی و امام حسن است. امام حسن دیلم از مراکز عمده فلات قاره و بحرکان محسوب می‌شود. همچنین تأسیسات مهم گازی در روستای سیاهمکان دیلم نقش مهمی در صنعت نفت و گاز دارد. از فرودگاه امام حسن در شهرستان دیلم به شهرهای تهران و شیراز پرواز وجود دارد . بندر دیلم در طول جغرافیایی ۵۰ درجه و ۹ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۰ درجه و ۳ دقیقه و ارتفاع ۱۰ متری از سطح دریا قرار دارد. این بندر در ۲۳۲ کیلومتری شمال غربی بندر بوشهر و در ۷۲ کیلومتری جنوب بهبهان (در استان خوزستان) در ساحل خلیج فارس قرار دارد. آب و هوای دیلم گرم و مرطوب است. اهالی بندر دیلم آریایی نژادند و زبان لُری را با لیراوی صحبت می‌کنند.

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۰°۰۳′۱۴″ شمالی ۵۰°۰۹′۵۴″ شرقی / ۳۰.۰۵۴° شمالی ۵۰.۱۶۵° شرقی / 30.054; 50.165

 • مساحت
 • ارتفاع از سطح دریا

  ۱۰ متر

 • جمعیت

  ۲۲٬۳۹۳ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  25.3 درجه سانتی گراد

 • میانگین بارش سالانه

  254 میلی متر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  پیشه اکثر مردم این شهر بازرگانی و صیادی است. اجناس خارجی در این شهر با قیمت مناسب و ارزانتر از دیگر شهرهای ایران به فروش می‌رسد به طوری که از استان‌های همجوار و حتی دیگر استان‌ها برای خرید به این شهر می‌آیند. به همین دلیل در ایام تعطیل (نوروز،...) از شهرهای شلوغ استان بوشهر است. از دیدگاه تاریخی دیلم میراث‌دار تمدن مهروبان می‌باشد.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  محمود طاهری نیا

 • پیش‌شماره تلفنی

  07733

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های بندر دیلم

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید