خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری بندر خمیر

درباره بندر خمیر

شغل مردم :

شغل اکثر مردم پیله وری، ملوانی و صیادی است . مرحوم صدر الاسلام و ملاسلیمان خمیری از علما و شعرای بنام بندرخمیر (در اوایل قرن سیزدهم هجری) و نیز مرحوم سید امیر شیخ عالم، فقیه و مرجع دینی منطقه در قرن اخیر بوده که از خود خدمات و آثار ماندگاری بجای گذاشته‌اند.

جمعیت :

جمعیت شهر بندر خمیر طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵، برابر با ۱۲۹۹۵ نفر بوده‌است . شهر بندرخمیر واقع در حریم ۵ روستا بنام‌های: لشتغان بالا، لشتغان پایین، کندال، باقی آباد و چاه صحاری بوده‌است.

محدودهٔ شهر :

از شمال کوه، از جنوب دریا و تنگه خوران، از مشرق شهر پل و از سمت مغرب به دهستان دژگان محدود می‌گردد.

بزرگان شهر :

مرحوم صدر الاسلام و ملا سلیمان خمیری از علما و شعرای بنام بندرخمیر (در اوایل قرن سیزدهم هجری) و نیز مرحوم سید امیر شیخ عالم، فقیه و مرجع دینی منطقه در قرن اخیر بوده که از خود خدمات و آثار ماندگاری بجای گذاشته‌اند. و مرحوم سید عبدالباقی مظفری نیاپور از بزرگان شهرستان بندرخمیر بوده‌اند و مرحوم حاج عبدالهادی بلوکی از معتمدین و بزرگان شهرستان بندرخمیر بوده‌اند .

آب و هوای شهر :

بندرخمیر از جهت آب و هوایی در محدوده گرم و مرطوب قرار دارد که متوسط دمای ده ساله ۲۶٫۷ درجه سانتی گراد و میانگین حداقل و حداکثر دمای ده ساله ۱۸٫۱ و ۳۵٫۳ درجه سانتی گراد و تبخیر سالیانه ۳۶۷۲ میلی متر و میزان متوسط بارندگی سالیانه ۲۰ سال اخیر حدود ۱۷۱ میلی متر می‌باشد.

امکانات :

شهر خمیر دارای یک درمانگاه و یک بیمارستان ۳۲ تختخوابی که توسط فردی خیر بنام شیخ سید عبدالباقی مظفری نیاپور که از بزرگان شهرستان بندرخمیر بوده‌اند احداث گردیده، همچنین شهرداری، ۴۵ اداره و نهاد دولتی، یک مرکز آتش نشانی شهرداری، مرکز اورژانس، یک کتابخانه عمومی، سه میدان بنام آزادی، جمهوری اسلامی و امام خمینی، دو بلوار اصلی بنام‌های بلوار امام خمینی و بلوار ملاسلیمان خمیری و یک بلوار جدیدالاحداث بنام آیت‌الله خامنه‌ای، ۱۶ مسجد، یک مجموعه گلزار پنج تن شهدای هشت سال دفاع مقدس، یک مجموعه استادیوم ورزشی، یک استخر شنای سرپوشیده استاندارد نیز که توسط شهرداری احداث شده‌است. جمعیت دانش آموزی و فضاهای آموزشی شهر نیز شامل ۲۹۲۹ دانش آموز مشتمل بر پنج آموزشگاه در مقطع دبیرستان در سه فضای آموزش، پنج آموزشگاه در مقطع راهنمایی در سه فضای آموزشی، ۹ آموزشگاه در مقطع دبستان در ۵ فضای آموزش می‌باشد. یک واحد دانشگاهی پیام نور با چهار رشته تحصیلی افتتاح گردیده که فاز اول دانشگاه با مشارکت مردم و دولت در حال احداث می‌باشد.

 

آثار تاریخی :

در این شهر آثار تاریخی زیادی وجود دارد . از جمله کاروانسرای تاریخی روستا، مقبره اولیاها و بزرگان، آب انبارها (برکه‌های) متعدد و تاریخی، و چهار مقبره تاریخی، آثار و بقایا مسجد کوچکی در کنار مسجد جامع که بیش از ۴۰۰ سال سابقه تاریخی دارد.

 • موقعیت

  شهر بندرخمیر دارای جمعیت شهری ۱۲۹۹۵ نفر با ۵ روستای واقع در حریم به نام‌های لشتغان بالا، لشتغان پایین، کندال، باقی آباد و چاه صحاری بوده و مساحت قانونی ۴۳۱٫۵ هکتار و وسعت حریم ۱۱۵ کیلومتر مربع در موقعیت جغرافیایی ۲۶ درجه و ۵۷ دقیقه عرض شمالی و ۳۵ دقیقه طول شرقی نسبت به نصف النهار گرینویج و در ارتفاع ۱۵ متری از سطح دریا واقع شده‌است که از شمال به کوه و از جنوب به دریا و تنگه خوران، از شرق به دهستان پل و از غرب به دهستان دژگان منتهی می‌گردد و حد فاصل حدود ۸۵ کیلومتری غرب بندرعباس و ۱۱۰ کیلومتری شرق بندرلنگه واقع شده‌است.

 • مختصات جغرافیایی

  ۲۶°۵۶′۴۰″ شمالی ۵۵°۳۵′۰۴″ شرقی / ۲۶.۹۴۴۴° شمالی ۵۵.۵۸۴۴° شرقی / 26.9444; 55.5844

 • مساحت

  مساحت قانونی ۴۳۱٫۵ هکتار و وسعت حریم ۱۱۵ کیلومتر مربع

 • ارتفاع از سطح دریا

  ۱۵ متر

 • جمعیت

  ۱۲۹۹۵ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  ۲۶٫۷ درجه سانتی گراد

 • میانگین بارش سالانه

  ۱۷۱ میلی متر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  شغل اکثر مردم پیله وری، ملوانی و صیادی است . بندرخمیر یکی از شهرهای قدیمی و توسعه پذیر، مهاجرپذیر و پرجاذبه استان هرمزگان است که بدلیل موقعیت جغرافیایی و وجود کارخانه‌های بزرگی چون کارخانه سیمان ۶۰۰۰ تنی هرمزگان، پایانه بار، شهرک صنعتی ۱ و ۲، گچ خمیر، گمرگ و ارتباط حمل و نقل دریایی کالا به کشورهای همسایه جنوبی خلیج فارس، وجود آثار تاریخی و اماکن توریستی و تفریحی همچون جنگل حرا، آبگرم‌های معدنی درمانی بندرخمیر، آبسر معدنی بندرخمیر، دیوار بلند سدار (Sedar)، برج قلعه بندرخمیر، آب انبارها و کوره‌های گچ و ساروج خمیر – که بالاخص ساروج خمیر گذشته‌های دور مورد توجه مهندسین و کارشناسان امور ساختمانی بوده و زبانزد عام و خاص است و با وجود معادن سیمان و گوگرد از جمله شهرهای مهم استان هرمزگان بشمار می‌آید.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  مهندس عبدالله پرتابیان

 • پیش‌شماره تلفنی

  076

 • وبگاه

  http://www.khamircity.org/

موارد مرتبط

هتل های بندر خمیر

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید