خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری بندر امام خمینی

درباره بندر امام خمینی

بندرامام خمینی نام یکی از بندرهای ایران در خلیج فارس است. این بندر با داشتن ۳۴ اسکله فعال، بزرگ‌ترین بندر فعال ایران است.

بندر امام خمینی در دوره پهلوی با نام بندر شاهپور برای توسعه صادرات و واردات ساخته شد و خیلی زود به قطب اقتصادی خوزستان تبدیل شد.

بندر شاهپور (امام خمینی) از نظر تقسیمات کشوری بخشی از شهرستان ماهشهر در استان خوزستان است و بیشتر جمعیت آن در سربندر ساکن هستند. این شهر در سابق بندر شاهپور نام داشت و پس از انقلاب به بندر امام خمینی تغییر نام داد. عمدهٔ سکنهٔ سربندر در بخش تجارت، بندر و کشتیرانی، گمرک، شیلات، صنایع پتروشیمی و بازار و دوایر دولتی مشغول بکار می‌باشند. مردم این شهر جدید و صنعتی غیر بومی بوده و عمدتاً در سالهای دور از شیراز، بندرعباس، بوشهر، الیگودرز، کرمانشاه، مناطق بختیاری، ماهشهر و هندیجان و آبادان به این منطقه کوچ کرده‌اند. دو منطقهٔ شهرک دستغیب و صدوقی عمدتاً عرب نشین است. زبان رایج در سربندر در میان مهاجرین امروزه فارسی با لهجهٔ آبادانی است و عربی نیز میان عرب‌های ساکن شده در سربندر رایج است. به جز یک اقلیت مندایی سایر بومیان سربندر مسلمان و عمدتاً شیعه مذهب می‌باشند. دارای یک دانشگاه پیام نور و چند هتل بین‌المللی است. دارای اداره بندر و کشتیرانی و گمرک فعال است. بندر امام خمینی که در سربندر قرار دارد بزرگترین بندر تجاری کشور می‌باشد که راه آهن سراسری آن را به پایتخت پیوند می‌دهد. طول اسکلهٔ تجاری بندر امام حدود هفت کیلومتر است و سی میلیون تن کالا را در سال پذیرش می‌کند و ازین رو بزرگترین و مهمترین پایانه تجارتی دریایی کشور است.

این شهر در سال ۱۳۸۵، تعداد ۷۲٬۳۵۷ نفر جمعیت داشته‌است.

مساحت: ۱۰۴۱ هکتار
موقعیت: شمال غربی خلیج فارس
ظرفیت پذیرش کالا: ۳۷ میلیون تن در سال
مساحت انبارهای مسقف: ۵۲۲٫۰۰۰ متر مربع
مساحت باراندازها: ۲٫۱۰۰٫۰۰۰ متر مربع
ظرفیت ترمینال کانتینری ۷۰۰،000 TEU
عمق اسکله‌ها ۵/۱۳ متر
تعداد اسکله ۳۷ پست به طول ۷ کیلومتر
طول خطوط داخلی راه آهن ۱۲۰ کیلومتر
فاصله تا تهران ۹۵۰ کیلومتر
فاصله تا مرکز استان (اهواز) ۱۰۰ کیلومتر
فاصله تا مرکز شهر بندر امام خمینی (ره) ۱۰ کیلومتر
فاصله تا فرودگاه اهواز ۱۱۰ کیلومتر
فاصله تا فرودگاه آبادان ۱۰۰ کیلومتر
فاصله تا فرودگاه ماهشهر ۱۸ کیلومتر

 • موقعیت

  بندر امام خمینی نام یکی از بندرهای ایران در خلیج فارس است. موقعیت این شهر در شمال غربی خلیج فارس است . این بندر با داشتن ۳۴ اسکله فعال، بزرگ‌ترین بندر فعال ایران است. بندر امام خمینی ۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارد . بندر امام خمینی در دوره پهلوی با نام بندر شاهپور برای توسعه صادرات و واردات ساخته شد و خیلی زود به قطب اقتصادی خوزستان تبدیل شد.

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۰°۲۶′ شمالی ۴۹°۰۵′ شرقی / ۳۰.۴۳° شمالی ۴۹.۰۸° شرقی / 30.43; 49.08

 • مساحت

  ۱۰۴۱ هکتار

 • ارتفاع از سطح دریا

  ۵ متر

 • جمعیت

  ۷۲٬۳۵۷ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  بین ۶ تا ۵۱ درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه

  ۶۹٪ - ۱۵٪

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  بندر امام خمینی برای توسعه صادرات و واردات ساخته شد و خیلی زود به قطب اقتصادی خوزستان تبدیل شد. عمدهٔ سکنهٔ در بخش تجارت، بندر و کشتیرانی، گمرک، شیلات، صنایع پتروشیمی و بازار و دوایر دولتی مشغول بکار می‌باشند. مردم این شهر جدید و صنعتی غیر بومی بوده و عمدتاً در سالهای دور از شیراز، بندرعباس، بوشهر، الیگودرز، کرمانشاه، مناطق بختیاری، ماهشهر و هندیجان و آبادان به این منطقه کوچ کرده‌اند. این بندر دارای یک دانشگاه پیام نور و چند هتل بین‌المللی است. دارای اداره بندر و کشتیرانی و گمرک فعال است. بندر امام خمینی که در سربندر قرار دارد بزرگترین بندر تجاری کشور می‌باشد که راه آهن سراسری آن را به پایتخت پیوند می‌دهد. طول اسکلهٔ تجاری بندر امام حدود هفت کیلومتر است و سی میلیون تن کالا را در سال پذیرش می‌کند و ازین رو بزرگترین و مهمترین پایانه تجارتی دریایی کشور است. مسیر ویژه بَرای صادرات محصولات کانتینری پتروشیمی دَر منطقه ویژه ی اقتصادی بندر امام خمینی ایجاد شده است اَز این مسیر اختصاصی کِه دَر ضلع شرقی این مجتمع بزرگ بندری تعیین شده اَست بیش اَز 300 کامیون حامل کالاهای تولیدات صنایع پتروشیمی تردد می کُنند کِه روند تردد این نوع کالاها سیری افزایشی یافته وَ زمینه ی مناسبی بَرای تسهیل دَر ورود کامیون هایِ پر وَ خروج کامیون هایِ خالی را فراهم ساخته اَست . این طرح دَر راستای تحقق اقتصاد مقاومتی وَ بِه منظور تسهیل دَر بارگیری تولیدات صنایع داخلی وَ بَرای تردد کامیون هایِ حامل محصولات کانتینری پتروشیمی وَ بهبودی روند بارگیری این نوع محصولات انجام شده است.منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی بِه لحاظ همجواری با صنایع بزرگ پتروشیمی، یکی اَز کانون هایِ مهم بارگیری محصولات پتروشیمی کشور اَست وَ دَر سه ماهه ی نخست سال جاری بالغ بَر 10 هزار تی ایی یو محصولات پتروشیمی بارگیری وَ اَز این مجتمع بندری بِه اَز خارج کشور منتقل شده اَست .

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  مهندس حبیب نصیری فر

 • پیش‌شماره تلفنی

  ۰۶۱

 • وبگاه

  http://bandaremamkhomeini.ir

موارد مرتبط

هتل های بندر امام خمینی

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید