خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

ارگ قدیم

ارگ بم مجموعه‌ای عظیم و بزرگترین بنای خشتی جهان با قدمت 2 هزار و 500 سال که به ثبت جهانی رسیده است بر فراز تپه‌ای سنگی و در زمینی به مساحت بیش از 200 هزار متر مربع بنا شده است‌.

مصالح به کار رفته در ساخت این بنا خشت خام و گل رس است و تا 200 سال پیش مسکونی بوده است، ارگ قدیم دارای چهار دروازه و 38 برج دیده‌بانی بزرگ و کوچک با ارتفاع شش تا هفت متر است و دور تا دور ارگ خندقی به عرض پنج متر حفر شده که در مواقع خطر از آب پر می‌شده و راه را بر مهاجمان می‌بسته است‌.

ارگ از سه قسمت مجزا تشکیل شده است که بخش عامه‌نشین‌ محل سکونت افراد عادی‌ و تمام تاسیسات شهرک سنتی ایرانی مانند بازار‌، میدان‌، مسجد جامع‌، مدرسه‌، کاروانسرا‌، آب انبار‌، حمام‌، زورخانه و ... را دارا بوده است.

‌قسمت نظامی ارگ نیز شامل اصطبل شاهی‌، سربازخانه و منزل مسکونی فرمانده قشون بوده و قسمت حاکم‌نشین که مهم‌ترین‌، مرتفع‌ترین و قدیمی‌ترین بخش ارگ بوده و شامل بقایای زندان‌، منزل مسکونی حاکم‌، عمارت چهار فصل و ... است.

زندگی در این شهر تا حدود 150 سال پیش در ارگ بم جریان داشته است و هم‌اکنون کارشناسان متعددی از سراسر جهان در حال مرمت این اثر جهانی هستند.

موارد مرتبط

هتل های بم

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید