خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری بخشایش

درباره بخشایش

زبان :

زبان مردم بخشایش، همانند سایر اهالی شهرستان هریس و استان آذربایجان شرقی، ترکی آذربایجانی است که در میان مردم به لهجهٔ محلی بخشایش تلکم می‌شود.

جغرافیا :

یكی از شهرهای استان آذربایجان شرقی در حوزه فرمانداری شهرستان هریس، بخشایش می باشد كه در فاصله 80 كیلومتری مركز استان – تبریز – و 37 كیلومتری شهرستان بستان آباد واقع شده است. بخشایش در منطقه جلگه ای بنا شده و دارای آب و هوای كوهستانی با تابستانهای گرم و زمستانهای سرد و طولانی است. خاك حاصلخیز بخشایش برای تولید غلات بسیار مساعد است.  این شهر در بین دو رودخانه معروف آذربایجان موسوم به «اوجان چای» و «آجی چای» قرار گرفته است . رودخانه اوجان كه از ارتفاعات سهند شمالی سرچشمه می گیرد پس از طی مسافتی در نزدیكی این شهر وارد آجی چای می شود و بخشایش را می توان به عنوان محل تلاقی این دو رود معروف شناخت. به علت وجود طبقات نمكی در اراضی مجاور بخشایش آب آجی چای در این منطقه تلخ و غیر قابل استفاده كشاورزی و غیر مناسب برای شرب انسانی است.

همسایگان بخشایش :

بخشایش از طرف شمال با روستای بزرگ اربطان، از طرف جنوب با تازه كند و اشتلق سفلی و علیا، از سمت غرب با بخش نو و جانقور و از سمت شرق با شهر كلوانق همسایه می باشد. بخشایش به عنوان مركز روستاهای فوق الذكر از شهرت و اعتبار خاصی برخوردار می باشد و این روستاها از لحاظ امور اقتصادی، اداری و خدماتی از طریق بخشایش تأمین و سرویس دهی می گردند.

كشاورزی :

كشاورزی بخشایش با توجه به كم آبی و شوره زار بودن اراضی آن، بسیار محدود و بسیط و چندان تعریف و توصیفی ندارد، و نوعاً به صورت تك محصولی است، با اینكه كشاورزان پرتلاش و زحمتكش فراوانی دارد. كشاورزی بخشایش به دو صورت آبی و دیمی انجام می پذیرد:  الف) اراضی آبی: اراضی آبی به علت داشتن لایه های املاح و شور بودن رسوبات زیر زمینی نوعاً از آبهای سطحی و رودخانه ها استفاده می كنند، چون هرچه به عمق زمین بیشتر نزدیك شویم، به همان مقدار به املاح زیرزمینی نمك نزدیكتر می شویم. از اینرو در بخشایش از چاههای عمیق و نیمه عمیق خبری نیست، فقط از آبهای بهاری و چاههای كم عمق 4 تا 5 متری استفاده می كنند. محصولات مردم در حد متوسط و اغلب در حد نیاز شخصی به دست می آید، از اینرو كمتر كشاورزی یافت می شود كه از طریق كشت و كار و فروش محصولات غلات، نیاز ضروری خود را تامین نماید، بلكه نوعاً از طریق صنایع دستی است كه امرار معاش می كنند. البته در سالهایی فروش فرش به كندی صورت گیرد، در مضیقه و تنگنا خواهند بود.

  ب) اراضی دیمی: بخشایش از زمینهای دیمی وسیع و گسترده ای برخوردار می باشد، به حدی كه روند گسترش برخی از آنها در بعضی از محورها 20 كیلومتر نیز فراتر می باشد و چون این اراضی از تپه ها و شیبهای تند برخوردار است، اراضی مسطح و قابل كشت دیمی مرغوب كمتر وجود دارد، و در آن زمینها فقط جو و گندم كشت می گردد و با وسایل ابتدایی و احیاناً كمباین جمع آوری و برداشت می شود. در كنار محصولات عمده كشاورزی كه گندم و جو می باشد، صیفی جات از قبیل خربزه و هندوانه و خیار و هویج و كاهو و چغندر نیز در حد مصرف داخلی خود كشاورزان، نه برای صادرات و فروش كاشته می شود. تره بار و سبزیجات بخشایش با توجه به شوره زار بودن خاك آن، از طراوت و شادابی خاصی برخوردار می باشد كه كمتر در دیگر مناطق آذربایجان یافت می شود.

دامداری و دامپروری :

مردم بخشایش در كنار كشاورزی كم حاصل و كم عاید خویش، به دامداری و تربیت حیوانات اهلی نیز می پردازند. در بین دامها، گوسفند، بز، گاو و گاومیش از اهمیت خاصی برخوردارند. دامداران به صورت گروهی هر 20 تا 25 نفر چوپانی را به عنوان مسئول چرای گله تعیین می كنند و هر گله نوعاً از پانصد تا ششصد رأس گوسفند و بز و بزغاله تشكیل می شود و به این ترتیب هر سال 10 تا 12 گله گوسفند با مسئولیت چوپان و همیار او به مراتع و چراگاهها می روند. بخشایش دارای مرتعی به نام چمنزار عمومی می باشد كه از اموال عمومی است و تمام مردم حق استفاده از آن را دارند، ولی در گذشته این چراگاه در انحصار نمایندگان ارباب و وابستگان آنها قرار داشت كه تعداد استفاده كنندگان آن از دو سه نفر تجاوز نمی كرد. در واقع اموال عمومی را غصب و به تصرف شخصی خود درآورده بودند، ولی این چمنزار الآن در اختیار شهرداری قرار گرفته است كه درآمد آن صرف هزینه های عمومی آبادانی شهر می گردد. 

نقش زنان در اقتصاد خانواده :

بخش موقعیت اقتصادی را نمی توان بدون اشاره به نقش مفید و سازنده زنان زحمتكش و بردبار بخشایش به پایان برد، چون واقعیت امر این است كه اقتصاد خانوادگی مردم هم بدون حضور زن، سامان پذیر نبوده و نیست.  زن بخشایشی بسیار زحمتكش و بردبار و متحمل و مونس همسر در جریان امور زندگی و تولیدی می باشد. چه روزهایی را كه تا شب پشت دار قالی به پایان می برد و گاهی چه شبهایی را تا پاسی از آن مشغول بافندگی می گردد. از اینرو اگر در بخشایش 1500 یا نزدیك به 2000 خانه وجود داشته باشد، یقیناً به همان تعداد و شاید بیشتر كارخانه تولید قالی وجود دارد كه مدیریت آن مطلقاً از آغاز رنگرزی خامه تا پایان، با زنان و دختران سرفراز و فعال آن ناحیه می باشد.  زن بخشایشی از فعالترین و پركارترین اقشار جامعه كشورمان به حساب می آید كه بدون منت محصول تلاش شبانه روزی خود را در اختیار خانواده اش قرار می دهد. گاهی در عرض 3 ماه، قالی 9 ذرعی را به پایان می آورد و این كار تولیدی، افزون بر مسئولیتهای اداره خانه، تربیت فرزندان، تنظیف و ترتیب امور خانه و سرویس دهی خوراك و پوشاك می باشد. از اینرو با توجه به مسئولیتهای فراوان او، كمتر می توان او را در كوچه، بازار، خیابان و معابر عمومی مشاهده نمود، جز در عروسیها و سوگواریها و بر خلاف اغلب مناطق همجوار، هرگز او در مزارع كشاورزی حضور پیدا نمی كند، ولی در محدوده چاردیواری منزل، در تهیه ابزار كشاورزی و ترتیب غذا و خورد و خوراك كشاورزان و دوشیدن حیوانات و ... كمال همكاری و همدلی را با كشاورزان و دامپروران دارد. از اینرو اگر او را شریك زندگی مرد به معنای واقعی و حقوقی كلمه بدانیم و بشماریم، نه تنها راه دوری نرفته ایم، بلكه بخشی از حقوق و مزایای او را پرداخته ایم، هرچند او با مناعت طبع و گذشتی كه در ادامه و استمرار زندگی مشترك دارد، طالب این حقوق و درخواست كننده این مزایا نبوده و نیست.

 

 • موقعیت

  یكی از شهرهای استان آذربایجان شرقی در حوزه فرمانداری شهرستان هریس، بخشایش می باشد كه در فاصله 80 كیلومتری مركز استان – تبریز – و 37 كیلومتری شهرستان بستان آباد واقع شده است. بخشایش در منطقه جلگه ای بنا شده و دارای آب و هوای كوهستانی با تابستانهای گرم و زمستانهای سرد و طولانی است. خاك حاصلخیز بخشایش برای تولید غلات بسیار مساعد است.  این شهر در بین دو رودخانه معروف آذربایجان موسوم به «اوجان چای» و «آجی چای» قرار گرفته است . رودخانه اوجان كه از ارتفاعات سهند شمالی سرچشمه می گیرد پس از طی مسافتی در نزدیكی این شهر وارد آجی چای می شود و بخشایش را می توان به عنوان محل تلاقی این دو رود معروف شناخت. به علت وجود طبقات نمكی در اراضی مجاور بخشایش آب آجی چای در این منطقه تلخ و غیر قابل استفاده كشاورزی و غیر مناسب برای شرب انسانی است.بخشایش از طرف شمال با روستای بزرگ اربطان، از طرف جنوب با تازه كند و اشتلق سفلی و علیا، از سمت غرب با بخش نو و جانقور و از سمت شرق با شهر كلوانق همسایه می باشد. بخشایش به عنوان مركز روستاهای فوق الذكر از شهرت و اعتبار خاصی برخوردار می باشد و این روستاها از لحاظ امور اقتصادی، اداری و خدماتی از طریق بخشایش تأمین و سرویس دهی می گردند.

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۸°۰۵′ شمالی ۴۷°۳۴′ شرقی / ۳۸.۰۸° شمالی ۴۷.۵۶° شرقی / 38.08; 47.56

 • مساحت
 • ارتفاع از سطح دریا

  ۱۵۵۳ متر

 • جمعیت

  ۵۰۹۸ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  14 درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه
 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  كشاورزی بخشایش با توجه به كم آبی و شوره زار بودن اراضی آن، بسیار محدود و بسیط و چندان تعریف و توصیفی ندارد، و نوعاً به صورت تك محصولی است، با اینكه كشاورزان پرتلاش و زحمتكش فراوانی دارد. كشاورزی بخشایش به دو صورت آبی و دیمی انجام می پذیرد:  الف) اراضی آبی: اراضی آبی به علت داشتن لایه های املاح و شور بودن رسوبات زیر زمینی نوعاً از آبهای سطحی و رودخانه ها استفاده می كنند، چون هرچه به عمق زمین بیشتر نزدیك شویم، به همان مقدار به املاح زیرزمینی نمك نزدیكتر می شویم. از اینرو در بخشایش از چاههای عمیق و نیمه عمیق خبری نیست، فقط از آبهای بهاری و چاههای كم عمق 4 تا 5 متری استفاده می كنند. محصولات مردم در حد متوسط و اغلب در حد نیاز شخصی به دست می آید، از اینرو كمتر كشاورزی یافت می شود كه از طریق كشت و كار و فروش محصولات غلات، نیاز ضروری خود را تامین نماید، بلكه نوعاً از طریق صنایع دستی است كه امرار معاش می كنند. البته در سالهایی فروش فرش به كندی صورت گیرد، در مضیقه و تنگنا خواهند بود. ب) اراضی دیمی: بخشایش از زمینهای دیمی وسیع و گسترده ای برخوردار می باشد، به حدی كه روند گسترش برخی از آنها در بعضی از محورها 20 كیلومتر نیز فراتر می باشد و چون این اراضی از تپه ها و شیبهای تند برخوردار است، اراضی مسطح و قابل كشت دیمی مرغوب كمتر وجود دارد، و در آن زمینها فقط جو و گندم كشت می گردد و با وسایل ابتدایی و احیاناً كمباین جمع آوری و برداشت می شود. در كنار محصولات عمده كشاورزی كه گندم و جو می باشد، صیفی جات از قبیل خربزه و هندوانه و خیار و هویج و كاهو و چغندر نیز در حد مصرف داخلی خود كشاورزان، نه برای صادرات و فروش كاشته می شود. تره بار و سبزیجات بخشایش با توجه به شوره زار بودن خاك آن، از طراوت و شادابی خاصی برخوردار می باشد كه كمتر در دیگر مناطق آذربایجان یافت می شود. مردم بخشایش در كنار كشاورزی كم حاصل و كم عاید خویش، به دامداری و تربیت حیوانات اهلی نیز می پردازند. در بین دامها، گوسفند، بز، گاو و گاومیش از اهمیت خاصی برخوردارند. دامداران به صورت گروهی هر 20 تا 25 نفر چوپانی را به عنوان مسئول چرای گله تعیین می كنند و هر گله نوعاً از پانصد تا ششصد رأس گوسفند و بز و بزغاله تشكیل می شود و به این ترتیب هر سال 10 تا 12 گله گوسفند با مسئولیت چوپان و همیار او به مراتع و چراگاهها می روند. بخشایش دارای مرتعی به نام چمنزار عمومی می باشد كه از اموال عمومی است و تمام مردم حق استفاده از آن را دارند، ولی در گذشته این چراگاه در انحصار نمایندگان ارباب و وابستگان آنها قرار داشت كه تعداد استفاده كنندگان آن از دو سه نفر تجاوز نمی كرد. در واقع اموال عمومی را غصب و به تصرف شخصی خود درآورده بودند، ولی این چمنزار الآن در اختیار شهرداری قرار گرفته است كه درآمد آن صرف هزینه های عمومی آبادانی شهر می گردد. قالی در این شهر بسیار مهم است که اغلب توسط زنان بافته میشود .

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  مهندس احمد رادمهر

 • پیش‌شماره تلفنی

  041

 • وبگاه

  http://bakhshayeshcity.ir/

موارد مرتبط

هتل های بخشایش

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید