خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری باشت

درباره باشت

باشت از شهرهای تاریخی و باستانی ایران بوده که پیشینه آن به دوره هخامنشی می‌رسد. قلعه تاریخی بانو گشنسب از شاهزادگان یکی از پادشاهان هخامنش که وصف آن در شاهنامه آمده است . روی کوهی کم ارتفاع به نام دو گوش مشرف بر این شهر واقع است. در سفرنامه ناصر خسرو از این شهر به اسم بست یا بشت یاد شده است. البته در مورد اینکه ساکنان اولیه باشت چه کسانی بودند تردیدهایی وجود دارد. در دوره اخیر باشت دارای اولین مرکز اداری در آن ناحیه بوده است. قبل از تشکیل استان کهگلویه و بویر احمد باشت دارای مرکزیت اداری و انتظامی بوده است. بخشداری باشت در سال ۱۳۰۴ یعنی قبل از انعقاد نطفه شهرستانهای استان: یاسوج مرکز استان، گچساران و دهدشت تشکیل شده است. این شهر برخلاف دیگر مناطق استان از آب و هوای معتدل و کشاورزی و باغداری و دامداری برخوردار است. به نحوی که در دشت‌های آن برنج نیز به وفور کشت می‌شود.

ویژگیهای جغرافیایی - طبیعی :

باشت يكي از شهرستان هاي استان كهگيلويه و بويراحمد است كه در نيمه اول سال 1370 با 5665 نفرجمعیت به عنوان منطقه شهري زير نظر فرمانداري شهرستان گچساران اداره می شده است. سرزمين باشت و بابويي با مساحتي بالغ‌ بر 1055 کیلومتر ‌مربع بخش کوچکی از جنوب شرقی استان را به خود اختصاص داده است. اراضى‌ 3 ايل‌ چَرام‌ در شمال‌، بوير احمد گرمسيري‌ در شمال‌ غربى‌ و غرب‌، رستم‌ مَمَسَنى‌ در شمال‌ شرق‌ و شرق‌، و سرانجام‌ رودخانه زهره‌ در جنوب‌ منطقه باويها را احاطه‌ كرده‌ است‌. سرزمين‌ باويها را كوه‌ خامى‌ به‌ دو منطقه پشتكوه‌ و زيركوه‌ تقسيم‌ مى‌كند كه‌ پشتكوه‌ شامل‌ باشت‌ و كوهمره‌ و زيركوه‌ شامل‌ پشت‌ بند و زيربند است‌.

این شهر از نظر موقعيت آب و هوايي به سه منطقه سردسيري ، معتدل و گرمسيري تقسيم مي شود که پشتكوه‌ از مناطق‌ سردسير و معتدل‌ و زير كوه‌ از مناطق‌ گرمسيري‌ منطقه به حساب می آیند. به لحاظ جغرافیایی نیز شهر باشت در 30 درجه و 21 دقيقه عرض جغرافيايي و 50 درجه و 9 دقيقه طول جغرافيايي و 792 متر ارتفاع از سطح دريا قرار دارد. مجموع این شرایط و ویژگیهای طبیعی- جغرافیایی منطقه مذکور را از نظر میزان بارش و نزولات آسمانی به یکی از مستعدترین نقاط استان و حتی کشور بدل ساخته است که در حال حاضر نیز از قطب های مهم گردشگری و کشاورزی استان محسوب می شود.

 

آثار تاریخی :

یکی از آثار بی‌نظیر تاریخی شهرستان باشت دو ستون سنگی معروف به دو گور دوپا واقع در روستای شوش سفلی است که تاکنون ناشناخته مانده است. این اثر تاریخی در سال ۱۳۷۹ به شماره ۲۹۸۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بنا به روایتی این دو ستون باقی ماندهٔ آتشکده ای است که به قبل از اسلام تعلق دارد.

گردشگری :

از مناطق گردشگری باشت میتوان شلالدون، سرابیز، کلگه امیشخی، رودخانه شاه بهرام، شوش، بایه خون، آبدهگاه، پشت کوه، ماهور باشت و... را نام برد.

 

 • موقعیت

  باشت شهری در استان کهگیلویه و بویراحمد در ایران است. این شهر در بخش باشت از توابع شهرستان گچساران قرار گرفته است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۹۰، برابر با ۲۰٬۶۹۹ نفر بوده است. سرزمين باشت و بابويي با مساحتي بالغ‌ بر 1055 کیلومتر ‌مربع بخش کوچکی از جنوب شرقی استان را به خود اختصاص داده است. اراضى‌ 3 ايل‌ چَرام‌ در شمال‌، بوير احمد گرمسيري‌ در شمال‌ غربى‌ و غرب‌، رستم‌ مَمَسَنى‌ در شمال‌ شرق‌ و شرق‌، و سرانجام‌ رودخانه زهره‌ در جنوب‌ منطقه باويها را احاطه‌ كرده‌ است‌. سرزمين‌ باويها را كوه‌ خامى‌ به‌ دو منطقه پشتكوه‌ و زيركوه‌ تقسيم‌ مى‌كند كه‌ پشتكوه‌ شامل‌ باشت‌ و كوهمره‌ و زيركوه‌ شامل‌ پشت‌ بند و زيربند است‌. این شهر از نظر موقعيت آب و هوايي به سه منطقه سردسيري ، معتدل و گرمسيري تقسيم مي شود که پشتكوه‌ از مناطق‌ سردسير و معتدل‌ و زير كوه‌ از مناطق‌ گرمسيري‌ منطقه به حساب می آیند. به لحاظ جغرافیایی نیز شهر باشت در 30 درجه و 21 دقيقه عرض جغرافيايي و 50 درجه و 9 دقيقه طول جغرافيايي و 792 متر ارتفاع از سطح دريا قرار دارد. مجموع این شرایط و ویژگیهای طبیعی- جغرافیایی منطقه مذکور را از نظر میزان بارش و نزولات آسمانی به یکی از مستعدترین نقاط استان و حتی کشور بدل ساخته است که در حال حاضر نیزاز قطب های مهم گردشگری و کشاورزی استان محسوب می شود.

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۰°۲۱′۴۳″ شمالی ۵۱°۰۹′۱۸″ شرقی / ۳۰.۳۶۲° شمالی ۵۱.۱۵۵° شرقی / 30.362; 51.155

 • مساحت

  1055 کیلومتر ‌مربع

 • ارتفاع از سطح دریا

  792 متر

 • جمعیت

  ۲۰٬۶۹۹ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  20.5 درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه
 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  این شهر برخلاف دیگر مناطق استان از آب و هوای معتدل و کشاورزی و باغداری و دامداری برخوردار است. به نحوی که در دشت‌های آن برنج نیز به وفور کشت می‌شود. باشت یکی از قطب‌های مهم تولید گندم و جو در استان کهگیلویه و بویراحمد است و هر ساله بخش مهمی از گندم استان را تامین می‌کند . همه ساله بیش از یکهزار و 500 هکتار از اراضی این شهر زیر کشت ذرت و 350 هکتار زیر کشت برنج می رود.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  بهنام برازنده

 • پیش‌شماره تلفنی

  ۰۷۴

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های باشت

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید