خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری ایلخچی

درباره ایلخچی

دانشگاه‌ها و مراکز علمی :

عمده‌ترین مرکز آموزشی و علمی این شهر دانشگاه آزاد اسلامی ایلخچی با حدود ۲۰۰۰ نفر فارغ‌التحصیل و حدود ۲۰۰۰ نفر شاغل به تحصیل می‌باشد.

محصولات :

با موفقیت باغداری این شهر در کاشت، اصلاح و تکثیر رقمی از ارقام پسته، کاشت محصول پسته در این شهر رواج بسیار چشمگیری داشته، به‌طوری‌که به‌ صراحت می‌توان گفت پسته در آذربایجان در این شهر متولد شده و به دیگر شهرهای همجوار توسعه یافته‌است. هم‌اکنون ایلخچی به مهمترین قطب کاشت و برداشت مرغوبترین پستهٔ ایران تبدیل شده است . رقم جدید اصلاح‌شدهٔ پسته به «رقم کمالی» مشهور شده، زیرا این رقم توسط آقای کمالی، باغدار پسته، اصلاح گردیده‌است.

همچنین، محصولاتی مانند: گندم، جو، بادام، پیاز، علوفه، یونجه و سبزیجات و حبوبات و کنزاله (کلزا) و زعفران، زیره و... در این شهر کاشت و برداشت می‌شود.

جاذبه‌های گردشگری :

زیارتگاه و مرقد مطهرامامزاده سید نبی موسوی یکی از نوادگان امام هشتم است و دومی منسوب است که در آن معجزه دیده شده‌است. مردم در مناسبت‌های مختلف آن جا جمع شده و خیرات می‌دهند و شمع روشن می‌کنند. جشن میلاد حضرت علی (ع) همه ساله در اوزاخ پیر برگزار می‌شود که مهمانان زیادی از تبریز و شهرهای اطراف برای شرکت در این مراسم به ایلخچی می‌آیند.

گل‌مشک خاتون یا گلمیش ننه، قبر زنی است که در نزدیکی روستای بیگلو در وسط دهانه دو دره زیبا واقع شده است که اهالی ایلخچی ارادت خاصی دارند و تفرجگاه اهالی در روزهای مختلف سال مانند روز ۱۳ بدر است ولی در سال‌های اخیر از رونق آن کاسته شده است.

عمارت پیرآباد با نمایی زیبا و دست نخورده از خشت و سقف چوبی تشکیل شده و از آثار باقی‌مانده از دورهٔ قاجار است. عمارت پیرآباد از دیرباز مکانی برای تجمع و گردهمایی مردم بوده است و اهالی ایلخچی و روستاهای اطراف در اعیاد، مراسم و آیین‌های محلی در آنجا گرد هم می‌آیند. این بنا یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین خانه‌های خشتی تاریخی شهر ایلخچی می‌باشد و از زمانهای گذشته، زندگی در عمارت پیرآباد جریان داشته است.

این باغ و بنای آن ملک خصوصی نجف آقا دوم، از معتمدان مردم ایلخچی بوده است. چهار درخت قدیمی این خانه حدود ۱۲۵ سال پیش از روسیه به عمارت پیرآباد آورده شدند و اتاقی کنار مطبخ بعدها توسط نجفقلی آقا (طهماسب ویرانی) به مجموعه عمارت افزوده شد. عمارت پیرآباد از دو قسمت حوض‌خانه و بخش مسکونی تشکیل شده است. حوض‌خانهٔ آن علاوه بر حوض، سه فضای نشیمن در اطراف دارد. بخش مسکونی بنا شامل یک انباری، آشپزخانه و دالان ورودی در طبقه همکف و یک اتاق نشیمن و پیش ورودی آن نیز در طبقهٔ اول است.

قنات آب موجود در عمارت پیرآباد از دیگر بخش‌های این بناست. حوض سنگی هشت‌ضلعی این عمارت بسیار زیبا و دارای آب همیشه روانی است که از قنات باغ منشعب می‌شود. عمارت پیرآباد ایلخچی شهرستان اسکو در سال ۱۳۸۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

پارک ملت یکی از جاهای دیدنی و محل استراحت افراد مسن و تفریح بازیهای کودکان و محل نمایشگاه می‌باشد و صبح‌ها محل ورزش و نرمش دوستداران طبیعت است.

باغات یال نیز یکی از تفرجگاه‌های زیبا که در ارتفاعات بالای شهر ایلخچی قرار دارد در بهار قدم زدن در کنار شکوفه‌های بادام باغات یال دل‌انگیز و روحبخش می‌باشد. اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت ماه همه جا با گلهای درختان بادام سفید پوش شده‌است و در میان درختان بادام درختان دیگری نیز از جمله سنجد، گردو، انگور، زردآلو و آلوچه و غیره در میان آنها وجود دارد. در سال ۹۲ یک حلقه چاه دیگر برای آبیاری اراضی این تفرجگاه اضافه شده است تا مشکل کمبود آب رفع شود. از حیات وحش یال می‌توان به کبک، شاهین، سینه سرخ، خرگوش، روباه، شغال، سنجاب، آهو و ... اشاره کرد. متأسفانه در فصولی از سال شکارچیان به شکار این حیوانات می‌پردازند.

 • موقعیت

  ایلخچی یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است و در بخش ایلخچی شهرستان اسکو قرار دارد. این شهر همچنین در ۲۵ کیلومتری جنوب غرب کلان‌شهر تبریز قرار گرفته‌است. جمعیت این شهر، براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵ خورشیدی، ۱۳٬۹۲۷ نفر بوده‌است، و براساس سرشماری ۱۳۹۰ جمعیت شهر برابر ۱۵۲۳۱ نفر می‌باشد واز این تعداد ۷۶۸۵ نفر مرد و ۷۵۴۶ نفر زن می‌باشد. همچنین تعداد خانوارهای شهر ۴۷۳۵، بعد خانوار ۳۰۲ و نسبت جمعیتی برابر ۱۰۱۸ نفر می‌باشد.

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۷°۵۶′ شمالی ۴۵°۵۸′ شرقی / ۳۷.۹۳۳° شمالی ۴۵.۹۶۷° شرقی / 37.933; 45.967

 • مساحت

  ۳ کیلومتر مربع

 • ارتفاع از سطح دریا
 • جمعیت

  ۱۵۲۳۱ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  18 درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه
 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  با موفقیت باغداری این شهر در کاشت، اصلاح و تکثیر رقمی از ارقام پسته، کاشت محصول پسته در این شهر رواج بسیار چشمگیری داشته، به‌طوری‌که به‌صراحت می‌توان گفت پسته در آذربایجان در این شهر متولد شده و به دیگر شهرهای همجوار توسعه یافته‌است. هم‌اکنون ایلخچی به مهمترین قطب کاشت و برداشت مرغوبترین پستهٔ ایران تبدیل شده . رقم جدید اصلاح‌شدهٔ پسته به «رقم کمالی» مشهور شده، زیرا این رقم توسط آقای کمالی، باغدار پسته، اصلاح گردیده‌است. همچنین، محصولاتی مانند: گندم، جو، بادام، پیاز، علوفه، یونجه و سبزیجات و حبوبات و کنزاله (کلزا) و زعفران، زیره و... در این شهر کاشت و برداشت می‌شود.یکی از محصولات کشاورزی این شهر پياز است. پیاز ایلخچی در همه جای ایران مشهور است. محصولاتی مانند: گندم، جو، بذریونجه، دانه روغنی، زیره سبز، بادام، علوفه یونجه و سبزیجات از محصولات کشاورزی این شهر است. اما در سالهای اخیر کاشت پسته در این شهر بسیار رونق یافته بطوری که هر سال بر باغهای احداثی پسته این شهر افزوده می شود و با همین روند تخمین زده می شود که تا هشت سال آینده تقریبا یک چهارم یا بیشتر، از زمین های زراعی این شهر باغ پسته احداث خواهد شد. انتظار میرود با گذشت زمان کشاورزان ایلخچی بیشتر به کاشت و باغ داری محصول پسته بپردازند.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  مهندس یوسف نجمی

 • پیش‌شماره تلفنی

  041

 • وبگاه

  http://www.sh-eilkhchi.ir

موارد مرتبط

هتل های ایلخچی

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید