خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری اوز

درباره اوز

موقعیت و ویژگیهای جغرافیایی :

از شمال جویم و بخش جویم، از جنوب شهر لامرد، از مغرب خنج و از سمت مشرق به گراش محدود می‌گردد و از توابع لارستان بزرگ به شمار می آید. در این شهر ۲۲٬۴۰۱ نفر جمعیت زندگی می‌کنند.

مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها :

آب آشامیدنی :

اوز از یک قرن پیش به این سو با مشکل تامین آب آشامیدنی روبرو بوده‌ و خشکسالی‌ها و شوری زمین به این مشکل دامن زده‌ است. از گذشته‌ها منبع اصلی آب شرب مردم شهر اوز آب انبارهایی بوده که در شهر و اطراف آن وجود دارد. این آب انبارها که به دست نیکوکاران و مردم محلی ساخته شده بین اهالی لارستان به برکه مشهور است . آب لوله‌کشی این شهر تا پیش از سال ۸۶ شور بود و برای شستشو و آبیاری گیاهان مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما در بهمن ماه این سال آب شیرین از سد سلمان فارسی در شبکه لوله‌کشی شهر جاری شد. با این حال اوز هنوز هم با مشکل کمبود آب آشامیدنی روبروست و اهالی اوز برای تامین دست کم بخشی از آب شیرین هنوز از آبِ باران موجود در آب انبارها استفاده می‌کنند. افزون بر این تاسیسات آب‌شیرین‌کن هم در اوز راه‌اندازی شده و بخشی از آب آشامیدنی مورد نیاز مردم اوز را تامین می‌کند. البته مشکل تامین آب آشامیدنی اوز در بیش از یک قرن پیش کمتر بوده است و شواهد و آثار بسیاری از قبیل سدها و فاریاب‌های مخروبه و همچنین قباله‌ها و اسناد ملکی موجود به وجود رطوبت بیشتر در منطقه گواهی می‌دهند.

آثار باستانی :

دژهای کلاته پرویزه عبدالقادری آتشکدهٔ محلچه پس تنب و زیرجد برکهٔ سلفی که بر اساس مستندهای مهم و اعلام سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در زمان حکومت تیموریان ساخته شده است سد و چاه‌های تنگه عنوه مسجد جامع قلعه پرویزه توپ نادری در کنار این قلعه قدمت اوز را به سالیان دور و دراز می‌کشاند. از جمله آثار باستانی دیگری که در این شهر وجود دارد خانه‌های خشتی بسیار قدیمی با بادگیرهای بزرگ و زیبا است. علاوه بر آن به حمام قدیمی این شهر که معروف به حمام شهرداری است و آب انبارهای قدیمی از جمله به آب انبار ملا محمد کرامتی که قدمتی نزدیک به سیصد سال دارد نیز می‌توان اشاره کرد. در ۳ کیلومتری اوز در روی کوه قلعه‌ای درست شده است، به نام قلعهٔ پرویزه (به زبان محلی: پروده) که در آن آثار زیادی وجود دارد. از جمله خانه‌های مسکونی خشتی اوز می‌توان به خانهٔ رییس محمد سعید سوداگر و خانهٔ حاجی ملا عبدالرحیم کرامتی اشاره کرد.

شهر دوستدار کودک :

شهر اوز در فروردین ماه ۸۹ از سوی موسسه پژوهشی کودکان دنیا وابسته به یونیسف به عنوان نخستین شهر دوستدار کودک در ایران انتخاب شد. «سابقه و پیشینه تاریخی شهراوز، افزایش سطح تحصیلات دختران و زنان، علاقه‌مندی بخش‌های دولتی و خصوصی در بهبود وضع کودکان، وجود نیروهای علاقه‌مند برای اجرای طرح، حضور چشمگیر زنان درفعالیت‌های اجتماعی» از جمله دلایل انتخاب اوز به عنوان شهر دوستدار کودک مطرح شده است. شهر دوستدار کودک یا CFC شهرهایی هستند که به گفته یونیسف «بیشترین نقش را در تحقق حقوق کودکان داشته باشند.»

سرشناسان اوز :

چهره‌های شناخته شده در دانش و هنر که اصالتی اوزی دارند:

 • موقعیت

  اِوَز شهری است در جنوب استان فارس. اوز در ۴۰ کیلومتری شمال غربی لار و ۳۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شیراز در دشتی میان دو رشته کوه از دنبالهٔ کوه‌های زاگرس جنوبی واقع شده و ارتفاع آن از سطح دریا ۹۸۶ متر است. از شمال جویم و بخش جویم، از جنوب شهر لامرد، از مغرب خنج و از سمت مشرق به گراش محدود می‌گردد و از توابع لارستان بزرگ به شمار می آید. در این شهر ۲۲٬۴۰۱ نفر جمعیت زندگی می‌کنند.

 • مختصات جغرافیایی

  ۲۷°۴۶′ شمالی ۵۴°۰۰′ شرقی / ۲۷.۷۶° شمالی ۵۴.۰۰° شرقی / 27.76; 54.00

 • مساحت
 • ارتفاع از سطح دریا

  ۹۸۶ متر

 • جمعیت

  ۲۲٬۴۰۱ نفر سال ۱۳۹۰

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت

  ۲٫۵

 • میانگین دمای سالانه

  ۲۲ درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه

  203 میلیمتر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  شغل بیشتر مردم تجارت و خدمات است . آب وهوای این شهر گرم وخشک و از کمبود آب رنج می برد.به دلیل مهیا نبودن بستر مساعد، کشاورزی و صنعت در این بخش پیشرفتی ندارد و کار عمده ی مردم مسافرت به کشورهای حوزه ی خلیج فارس و تجارت می باشد.وجود بازار و محله ی «اوزی ها »در بندرعباس نشان از حضور گسترده و قدیمی مردم اوز در فعالیت های تجاری هرمزگان است.هرچند اکثر مردم این بخش برای امرار معاش به شهرهای بزرگ ایران و خارج از کشور به ویژه امارات متحده ی عربی عزیمت می کنند ولی هیچگاه شهر و دیار خود را فراموش نکرده اند و با بازگشت به زادگاه با طبیعت خشن مبارزه و در بهسازی شهر و دیار کوشیده اند.تأسیس دانشگاه عظیم پیام نور اوز با 30رشته تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد و بیش از 2700دانشجو به عنوان بزرگ ترین دانشگاه پیام نور کشور،دانشگاه آزاد اسلامی با 12رشته تحصیلی و بیش از 250،دانشگاه علوم دینی و حدیث، 20واحد آموزشی،2درمانگاه، بیمارستان مجهز 85تختخوابی درجه یک، دو ورزشگاه و چهار سالن ورزشی،مساجد و آب انبارها که میلیاردها ریال همت و سخاوت نیکوکاران را به یاد می آورد و احداث جاده، اماکن رفاهی مانند بوستان نوروز و خیابان ها و بزرگ ترین جایگاه سوخت و...همه نشان از دلبستگی مردم و خودیاری مردم منطقه است . وجود قلعه ی پرویزه ازدوران ساسانی و برکه ی سلفی ازعهد تیموری و... نمایه ای از باستانی بودن اوز می باشد. تأسیس اولین دبستان رسمی در سال 1307و اولین دبیرستان در سال 1328 و تألیف کتب متعدد از نویسندگان توانای شهر اوز و ماهنامه ی رنگی و بین المللی عصر اوز و...نشان از اعتقاد قلبی به اسلام عزیز و فرهنگی بودن این شهر است.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  نوید خادمپور

 • پیش‌شماره تلفنی

  ۰۷۱۵۲۵۱

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های اوز

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید