خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری امیرکلا

درباره امیرکلا

جغرافیا :

شهر اميركلا از نظر موقعيت جغرافيايي بين 34 درجه و 30 دقيقه الي 38 درجه و 30 دقيقه عرض شمالي و بين 35 درجه الي 43 درجه طول شرقي قرار گرفته است كه از شمال به شهرستان بابلسر از شرق به روستاي مقريكلا از بخش كله بست شهرستان بابلسر از غرب به بخش مركزي از شهرستان بابل و از جنوب به شهر بابل محدود ميشود . ارتفاع شهر اميركلا از سطح دريا بين20 الي 25 مي باشد و شيب كلي اميركلا از جنوب به شمال است و لازم به ذكر است كه عمق آبهاي زيرزميني درشهر بالا مي باشد . از لحاظ بارندگي حوزه نفوذ شهر اميركلا بين منحني باران 500 الي 750 ميليمتر قرار گرفته و يكي از پرباران ترين مناطق كشور محسوب مي گردد و درجه رطوبت هوا در شهر اميركلا از شرق به سمت غرب كاهش مي يابد. اميركلا تنها شهري مي باشد كه فاقد روستا ست و درسال 1332 شهرداري در اين شهر تأسيس گرديد و تعداد شهرداران اين شهر از ابتدا تا بحال 16 نفر بوده اند .

براساس آخرين سرشماري انجام گرفته شهر اميركلا در حدود 35000 نفر جمعيت دارد . مساحت شهر اميركلا حدود 4/13 كيلومتر مربع مي باشد كه در قسمت غرب آن رودخانه بابلرود كه از كوههاي البرز سرچشمه گرفته و پس از طي مسير از شهر بابل وارد شهر اميركلا شده و از قسمت كنار شرقي شهر عبور كرده و به درياي خزر مي ريزد .

اميركلا داراي فرهنگی غنی و مردمانی دلاور و شهید پرور می باشد . در عالم علم و عمل مشاهير فقهی و شخصيتهاي علمي بزرگي همچون شيخ محمد پازواري ملقب به اميرالشعراء و شيخ العجم كه بعداً به امير پازواري شهرت یافت، شيخ مهدي امامي مازندراني كه در علم اخلاق استاد حضرت امام خميني ( قدس سره الشریف ) بودند ،
حضرت آيت الله شيخ علي اصغر مازندراني، حضرت آيت الله قائمي ، سعید العلماء ، آیت الله العظمی کریمی وعلماي ديگر را ميتوان نام برد كه منشأ خدمات ديني و اسلامي در منطقه و كشور بودند و از این منطقه بوده اند.

پیشینه :

تاریخ تأسیس شهرداری آن ۱۳۳۲ بوده است.

مشاهیر :

از مشاهیر این شهر می‌توان به علامه علی‌اصغر مازندرانی معروف به (علی اصغر مجتهد امیرکلایی مازندرانی) از مجتهدان، مرجع تقلید و علمای قرن سیزدهم هجری، شیخ محمد پازواری ملقب به امیر پازواری، شاعر مازندرانی و آیت‌الله العظمی محمدمهدی امامی مازندرانی استاد فلسفه روح‌الله خمینی اشاره کرد.

محلات، معابر و شهرک‌ها :

از محلات شهر می‌شود به محلات ولیکدان، شهرک فاطری، شهرک نیما، شهرک بهزاد، شهرک فارابی، شهرک دانش، کردکلا، درزیکلای شیخ، کمال محله :چهلستون، مهدیه، امیریه، صادقیه (گاوزن کلا)، دیوکلا، شهابدین‌کلا، ملامحله، آقامحله، جده‌خانه‌سر، مقبره پیش، کردکلا، حاجیکلا، شهید مهاجریان و شهید بهشتی اشاره کرد. معابر اصلی امیرکلا عبارتند از :

خیابان‌های اصلی :

شهرک‌ها:

اماکن و ابنیه گردشی :

 • موقعیت

  شهر اميركلا از نظر موقعيت جغرافيايي بين 34 درجه و 30 دقيقه الي 38 درجه و 30 دقيقه عرض شمالي و بين 35 درجه الي 43 درجه طول شرقي قرار گرفته است كه از شمال به شهرستان بابلسر از شرق به روستاي مقريكلا از بخش كله بست شهرستان بابلسر از غرب به بخش مركزي از شهرستان بابل و از جنوب به شهر بابل محدود ميشود . ارتفاع شهر اميركلا از سطح دريا بين 20 الي 25 مي باشد و شيب كلي اميركلا از جنوب به شمال است و لازم به ذكر است كه عمق آبهاي زيرزميني درشهر بالا مي باشد . از لحاظ بارندگي حوزه نفوذ شهر اميركلا بين منحني باران 500 الي 750 ميليمتر قرار گرفته و يكي از پرباران ترين مناطق كشور محسوب مي گردد و درجه رطوبت هوا در شهر اميركلا از شرق به سمت غرب كاهش مي يابد. اميركلا تنها شهري مي باشد كه فاقد روستا است و درسال 1332 شهرداري در اين شهر تأسيس گرديد و تعداد شهرداران اين شهر از ابتدا تا بحال 16 نفر بوده اند . براساس آخرين سرشماري انجام گرفته شهر اميركلا در حدود 35000 نفر جمعيت دارد . مساحت شهر اميركلا حدود4/13 كيلومتر مربع مي باشد كه در قسمت غرب آن رودخانه بابلرود كه از كوههاي البرز سرچشمه گرفته و پس از طي مسير از شهر بابل وارد شهر اميركلا شده و از قسمت كنار شرقي شهر عبور كرده وبه درياي خزر مي ريزد .

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۶°۰۷′ شمالی ۵۲°۲۸′ شرقی / ۳۶.۱۱° شمالی ۵۲.۴۷° شرقی / 36.11; 52.47

 • مساحت

  4/13 كيلومتر مربع

 • ارتفاع از سطح دریا

  بين 20 الي 25

 • جمعیت

  35000 نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  14 درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه

  500 الي 750 ميليمتر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  پیشهٔ عمده مردمان این شهر شالیکاری و باغداری مرکبات و مهمترین محصول آن برنج، مرکبات و جاروب است.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  شفیعی

 • پیش‌شماره تلفنی

  ۰۱۱

 • وبگاه

  http://www.amirkola.ir/

موارد مرتبط

هتل های امیرکلا

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید