خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری اصلاندوز

درباره اصلاندوز

اوضاع اقتصادی و کشاورزی »

آب و هوای اصلاندوز : از نظر آب و هوایی این منطقه به علت نزدیکی به دریا و کمی ارتفاع از سطح دریا تحت تأثیر بادهای خزری که نتیجه اش رانده شدن هوای مرطوب دریای خزر به این نواحی است دارای آب و هوای گرم و مرطوب است. اصلاندوز تابستانهایی گرم و داغ و آفتابی همراه با بارندگی جزئی، و زمستانی با آب و هوای ملایم و وزش بادهای شمالی که معمولاً خشک و سرد و گاهی توأم با برف سنگین است، دارد.

میانگین دمای سالانه 6/14 درجه سانتیگراد که گرمترین ماه سال مرداد با 37 درجه سانتیگراد و سردترین ماه دی با 40 درجه سانتیگراد بود حداقل مطلق دما5/16 و حداکثر آن 42 درجه سانتیگراد است.

وجود رود ارس و سدمیل مغان در 3 کیلومتری غرب این شهر سبب آبادی آن دردهه های اخیر شده است. شهر اصلاندوز با پارس آباد مرکز شهرستان 50 کیلومتر و با اردبیل حدود197 کیلومتر فاصله دارد.

شهراصلاندوز با برخورداری‌ ازامکانات‌ و تسهیلات‌ محلى‌، مرکز خدمات‌ روستاهای‌ پیرامون‌ به‌ شمار مى‌رود. مردم این منطقه اغلب به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند و اقتصاد این منطقه به نوعی مدیون رودخانه ی دره یورد و رود ارس و سد میل مغان می باشد.

با گسترش شهرنشینی وضعیت اقتصاد دو بعدی سنتی به ابعاد کثیری گسترش پیدا کرد و مردم کشاورزی و دامداری سنتی خود را با روش صنعتی جایگزین کرده و در کنار آن به فعالیت دیگری می پردازند.

کشاورزی در این منطقه به سبب وجود اراضی وسیع به دو صورت دیمی و آبی انجام می شود. در حال حاضر در این منطقه بالغ بر 480/6 هکتار اراضی زیر کشت آب و 750/3 هکتار از اراضی این منطقه زیر کشت دیمی است. در صورت بهره برداری کامل پروژه پمپاژ فتحعلی و اراضی سد پایاب خدافرین 200/13 هکتاری از اراضی منطقه به زیر کشت آبی اضافه خواهد شد.

محصولات کشاورزی اصلاندوز: گندم، پنبه، گوجه فرنگی، خیار، یونجه، جالیز، هندوانه، خربزه، کلزا، سویا.

اخیرا زعفران به صورت آزمایشی در خاک این منطقه کاشته شد که کارشناسان کشاورزی کشت این محصول را در سالهای آینده امیدوار شدند.

محصولات درختی اصلاندوز: هلو، انار، آلو، آلوچه.

دامداری در اصلاندوز: مردم این منطقه علاوه بر کشاورزی به دامپروری هم مشغولند. از جمله احشامی که آنها نگه می دارند می توان به گاو و گوسفند، بز و شتر اشاره کرد.

با این حال دامداری سنتی از اصلاندوز به کلی رخت بر نبسته است. بیش از سه هزار رأس گوسفند و صدها رأس گاو به صورت سنتی در اصلاندوز نگهداری می شود. اما نه تنها در کوچه های شهر مرغ و خروس دیده نمی شود بلکه شهر مخصوصاً حوزه های داخلی آن به قدری تمیز است که حضور این فعالیت یعنی فعالیتهای دامداری را انکار میکند.

رفته رفته دامداری صنعتی رواج پیدا کرد. مرغداری دوازده هزار قطعه ای و گاوداری شیری یکصد رأسی خبر از هوایی دیگر می دهند. فراورده های گوشتی و لبنی شهر اصلاندوز بیشتر از طریق این دو مرکز تأمین می شود.

 طبیعت در اصلاندوز :

وجود رودهای دره یورد و ارس و کوه ها و تپه های ماهوری شکل طبیعت را در اصلاندوز معنا کرده است. ارس که همچون گردبندی در سینه مغان جاری است از اصلاندوز می گذرد. پوشش گیاهی و درختان جنگلی امتداد این رود طبیعتی ماندگار برای اهالی اصلاندوز بجا گذاشته است. می توان گفت اصلاندوز در دل طبیعت ایجاد شده است از دو طرف رود و از طرف دیگر تپه های ماهوری شکل.

 *پوشش گیاهی منطقه:

پوشش گیاهی این منطقه به علت خاک حاصلخیزی ،زمین و آب و هوای مساعد و معتدل و باران کافی کاملاً مراتع و چمنزارهای سرسبز و خرم بوده و محل قشلاق ایلات ،و عشایر و دامداران است وسعت آن حدوداً100 هزار هکتار بوده و دارای گیاهان بسیار متنوعی از خوانده کرامینه است و به خوبی رشد می کند و پس از درو بصورت علوفه خشک نگهداری می شود . زمین منطقه محل رویش علوفه های خودرو برای چرای حیوانات بسیار غنی تلقی شده است پوشش جنگلی بیشتر در ساحل ارس مشاهده می شود و جنگل شام که در کناره رود ارس واقع شده شامل درختان وحشی است.

گیاهان وحشی در اصلاندوز:

یوشان،قاراغان،چون،قیاق،کودری،قنقال،چیلیک،بورنی،اوچ قولاخ،پتیک قیناقی،،قوش ازومی، ،سوروف،ساری مچک،تاج خروس وغیره

 صنایع دستی :

با توجه به فراوانی دام در این منطقه  یکی از مهمترین فراوردهای عمده دامداران علاوه بر شیر و گوشت ، پشم به شمار می رود.  آنان پشم گوسفند و موی بز را به بازرگانان و واسطه های بازار می فروشند و بخشی هم توسط پشم ریسی خریده می شود .

اما به جهت نبودن کارخانجات پشم ریسی در منطقه اصلاندوز خانوارهای عشایر خود به ریسندگی می پردازند.

از جمله صنایع دستی این منطقه می توان به : قالیچه، ورنی، جاجیم، گلیم، مفرش (فرش)، جوراب و غیره ... اشاره کرد.

در داخل شهر اصلاندوز نیز وجود اداره صنایع دستی در سالهای اخیر علاقمندان به این رشته ی هنری را چندان برابر کرده و با آموزش های خود هنرمندان زیادی را تربیت نموده است که بیشتر آنها از همین راه چرخه ی زندگی خود را می گردانند. ورنی بافی، گلدوزی، مکرومه بافی، معرق کاری با چوب و ... از صنایعی است که به سبب وجود اداره صنایع دستی و آموزش های آن به صنایع دستی منطقه ی اصلاندوز اضافه شده است.  

 • موقعیت

  اصلاندوز یکی از شهرهای استان اردبیل و مرکز بخش اصلاندوز شهرستان پارس‌آباد است . اصلاندوز در قسمت جنوب غربی شهرستان پارس آباد در استان اردبیل واقع شده است که، از شمال به رود ارس و مرز ایران و کشور جمهوری آذربایجان،از جنوب به شهرستان بیله سوار وگرمی،از شرق به بخش مرکزی شهرستان پارس آباد و از غرب به شهرستان کلیبراستان آذربایجان شرقی محدود است . از نظر آب و هوایی این منطقه به علت نزدیکی به دریا و کمی ارتفاع از سطح دریا تحت تأثیر بادهای خزری که نتیجه اش رانده شدن هوای مرطوب دریای خزر به این نواحی است دارای آب و هوای گرم و مرطوب است. اصلاندوز تابستانهایی گرم و داغ و آفتابی همراه با بارندگی جزئی، و زمستانی با آب و هوای ملایم و وزش بادهای شمالی که معمولاً خشک و سرد و گاهی توأم با برف سنگین است، دارد. میانگین دمای سالانه 6/14 درجه سانتیگراد که گرمترین ماه سال مرداد با 37 درجه سانتیگراد و سردترین ماه دی با 40 درجه سانتیگراد بود حداقل مطلق دما5/16 و حداکثر آن 42 درجه سانتیگراد است. وجود رود ارس و سدمیل مغان در 3 کیلومتری غرب این شهر سبب آبادی آن دردهه های اخیر شده است. شهر اصلاندوز با پارس آباد مرکز شهرستان 50 کیلومتر و با اردبیل حدود197 کیلومتر فاصله دارد.

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۹°۲۶′۳۸″ شمالی ۴۷°۲۴′۲۰″ شرقی / ۳۹.۴۴۳۸۹° شمالی ۴۷.۴۰۵۵۶° شرقی / 39.44389; 47.40556

 • مساحت

  580 کیلومترمربع

 • ارتفاع از سطح دریا

  170 متر

 • جمعیت

  ۴۵۵۷ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  13.6 سانتی گراد

 • میانگین بارش سالانه

  404 میلی متر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  مردم این منطقه اغلب به کشاورزی و دامپروری مشغول هستند و اقتصاد این منطقه به نوعی مدیون رودخانه ی دره یورد و رود ارس و سد میل مغان می باشد. با گسترش شهرنشینی وضعیت اقتصاد دو بعدی سنتی به ابعاد کثیری گسترش پیدا کرد و مردم کشاورزی و دامداری سنتی خود را با روش صنعتی جایگزین کرده و در کنار آن به فعالیت دیگری می پردازند. کشاورزی در این منطقه به سبب وجود اراضی وسیع به دو صورت دیمی و آبی انجام می شود. در حال حاضر در این منطقه بالغ بر 480/6 هکتار اراضی زیر کشت آب و 750/3 هکتار از اراضی این منطقه زیر کشت دیمی است. در صورت بهره برداری کامل پروژه پمپاژ فتحعلی و اراضی سد پایاب خدافرین 200/13 هکتاری از اراضی منطقه به زیر کشت آبی اضافه خواهد شد. محصولات کشاورزی اصلاندوز: گندم، پنبه، گوجه فرنگی، خیار، یونجه، جالیز، هندوانه، خربزه، کلزا، سویا. اخیرا زعفران به صورت آزمایشی در خاک این منطقه کاشته شد که کارشناسان کشاورزی کشت این محصول را در سالهای آینده امیدوار شدند. محصولات درختی اصلاندوز: هلو، انار، آلو، آلوچه. مردم این منطقه علاوه بر کشاورزی به دامپروری هم مشغولند. از جمله احشامی که آنها نگه می دارند می توان به گاو و گوسفند، بز و شتر اشاره کرد. با این حال دامداری سنتی از اصلاندوز به کلی رخت بر نبسته است. بیش از سه هزار رأس گوسفند و صدها رأس گاو به صورت سنتی در اصلاندوز نگهداری می شود. اما نه تنها در کوچه های شهر مرغ و خروس دیده نمی شود بلکه شهر مخصوصاً حوزه های داخلی آن به قدری تمیز است که حضور این فعالیت یعنی فعالیتهای دامداری را انکار میکند. رفته رفته دامداری صنعتی رواج پیدا کرد. مرغداری دوازده هزار قطعه ای و گاوداری شیری یکصد رأسی خبر از هوایی دیگر می دهند. فراورده های گوشتی و لبنی شهر اصلاندوز بیشتر از طریق این دو مرکز تأمین می شود. با توجه به فراوانی دام در این منطقه  یکی از مهمترین فراوردهای عمده دامداران علاوه بر شیرو گوشت ، پشم به شمار می رود.  آنان پشم گوسفند و موی بز را به بازرگانان و واسطه های بازار می فروشند و بخشی هم توسط پشم ریسی خریده می شود . اما به جهت نبودن کارخانجات پشم ریسی در منطقه اصلاندوز خانوارهای عشایر خود به ریسندگی می پردازند. از جمله صنایع دستی این منطقه می توان به : قالیچه، ورنی، جاجیم، گلیم، مفرش(فرش)، جوراب و غیره ... اشاره کرد. در داخل شهر اصلاندوز نیز وجود اداره صنایع دستی در سالهای اخیر علاقمندان به این رشته ی هنری را چندان برابر کرده و با آموزش های خود هنرمندان زیادی را تربیت نموده است که بیشتر آنها از همین راه چرخه ی زندگی خود را می گردانند. ورنی بافی، گلدوزی، مکرومه بافی، معرق کاری با چوب و ... از صنایعی است که به سبب وجود اداره صنایع دستی و آموزش های آن به صنایع دستی منطقه ی اصلاندوز اضافه شده است.  

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  علیرضا فرهادی

 • پیش‌شماره تلفنی

  0452

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های اصلاندوز

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید