خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

شهر علویجه

شهر علویجه یکی از شهرهای خوشگل و باستانی می باشد که در بخش مهردشت شهرستان نجف‌آباد در استان اصفهان جای گرفته است . علویجه در شرق خیرآباد ، شمال حسین آباد ، غرب مورچه خورت واقع شده است . همچنین میتوان گفت که جنوب شرقی گلپایگان ، شمال غربی شاهین شهر و اصهان قرار دارد . مسافت شهر علویجه تا شهرهای : خیر آباد 3 ساعت و 5 دقیقه (240 کیلومتر) ، حسین آباد 2 ساعت و 9 دقیقه (154 کیلومتر) ، مورچه خورت 36 دقیقه (52.1 کیلومتر) ، گلپایگان 1 ساعت و 19 دقیقه (95.2 کیلومتر) ، شاهین شهر 42 دقیقه (55.9 کیلومتر) ، اصفهان 1 ساعت و 11 دقیقه (87.5 کیلومتر) می باشد .

آثار و ابنیه تاریخی شهر علویجه :

هم اکنون تعداد هفت خانه و بنای تاریخی در سازمان میراث فرهنگی به ثبت رسیده‌اند که در زیر به آنها اشاره شده است :

  1. امامزاده شاه شمس الدین محمد
  2. خانه سید ابوالفضل رفیعی (دوره قاجاریه، شماره ثبت ۱۶۳۱۰)
  3. خانه محمدباقر زمانی (دوره قاجاریه، شماره ثبت ۱۶۳۱۲)
  4. خانه حسن شفیعی (دوره قاجاریه، شماره ثبت ۱۷۰۳۴)
  5. مسجد نبی اکرم (دوره قاجاریه، شماره ثبت ۱۸۱۰۵)
  6. خانه حسین زمانی (دوره قاجاریه، شماره ثبت ۱۸۳۹۰)
  7. حمام گوده (دوره قاجاریه، شماره ثبت ۱۸۷۷۲)
  8. خانه فضل‌اله زمانی (دوره قاجاریه، شماره ثبت ۱۵۱۷۹)
  9. غار سنگریز که به تازگی به ثبت رسیده است .
  10. مسجد عزیز که به تازگی به ثبت رسیده است .

جاذبه‌های گردشگری شهر علویجه :

غار سنگریز : غار سنگریز در شمال غربی اصفهان ، و در ۱۵ کیلومتری شرق علویجه واقع شده است . وقتی وارد غار تاریک میشویم باید از یک مسیر مارپیچی رد شویم تا به اولین تالار غار برسیم . در این غار ستون های آهکی استلاگمیت و استلاکیت و قندیل هایی به شکل گل کلمی وجود دارد . به طور کلی 6 یا 7 تالار در این غار موجود است که قندیل هایی آهکی از جنس کلسیت و آرگونیت به چشم میخورد . غار سنگریزه به دوره 250 میلیون سال پیش برمیگردد و کف غار از خاک رس پوشیده شده و حیواناتی مانند خفاش و مار نیز دیده میشود .

کوه گبری (قلعه گبری) : آثار قلعه تاریخی گبری بر روی یک تپه تاریخی واقع شده که قدمت آن به دوران قبل از اسلام میرسد . این تپه تاریخی در گذشته های دور محل زندگی مردم گبری بوده است که هم اکنون آثار تاریخی از زندگی آنان به جا مانده و در قبل از اسلام کاوش شده است .

استخر طبیعی قوره : استخر طبیعی قوره یک کانال زیرزمینی می باشد که آب قنات را از زیر رودخانه فصلی شهر انتقال میدهد . این کانال طوری طراحی شده که 2 طرف سطح آب باهم اختلاف دارند ، یعنی آب از یک طرف کشیده میشود و به  طرف دیگر میرود و با توجه به خنک بودن آب ، همه وسوسه میشوند که در آن شنا کنند .

کوه چهار کوه : کوه چهار کوه در شمال شهر علویجه واقع شده و به خاطر ظاهر منحصر به فردی که دارد ، زیبایی فوق العاده ای را به شهر داده و شهر در بستری از دامنه این کوه جای گرفته‌ است .

مسجد نبی اکرم : مسجد نبی اکرم در فهرست ابنیه تاریخی اداره میراث فرهنگی اصفهان ، به ثبت رسیده‌ است .

جاذبه های گردشگری اصفهان

موارد مرتبط

هتل های اصفهان

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید