خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری اسپکه

درباره اسپکه

اِسپَکه یکی از شهرهای کوچک استان سیستان و بلوچستان ایران است و در شهرستان نیک شهر ، بخش لاشار واقع شده است .

جمعیت این شهر ۳۷۷۴۱ نفر می باشد . این شهر ۷۵۳ متر از سطح دریا ارتفاع دارد . اسپکه از مراکز سوزن‌دوزی در بلوچستان است .

پیشینه :

نام اسپکه در نوشته‌های قدیکی نیز دیده می‌شود . نویسنده حدود العالم می‌نویسد: «در فاصله قرن نخست تا قرن چهارم هجری به شهرهایی بنام قفص (کوچ)، بارز، مارن بلوچ و اصفقه (اسپکه) برمی‌خوریم.»

قلعه اسپکه در سه سطح ساخته شده است که قدیمی‌ترین قسمت قلعه نیمه شرقی آن بوده و شامل تعدادی اتاق در قسمت شمالی و جنوبی است . پایین‌ترین سطح در قسمت غربی می‌باشد که در گذشته حصار قلعه بوده و بعدها بنای دیگری در دو طبقه به آن اضافه و قسمت زیرین اتاقها جنوبی است که دسترسی آنها از صحن قلعه بوده است . فرم زیبای قلعه ، ورودی بنا به زیباترین شکل و پی عظیم آن از موارد قابل توجه در این اثر تاریخی است . قلعه اسپکه در 12 بهمن ماه سال 1381 با شماره ثبتی 7265 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است .

عوامل محدودکننده توسعه شهر اسپکه :

یکی ازعوامل اصلی محدودکننده شهر رودخانه های اطراف شهر میباشند . رودخانه بزرگ شهر از قسمت شرقی آن عبور میکند و جاده ورودی از وسط این رودخانه عبورمیکند . در حاشیه رودخانه سیل بند حفاظتی برای جلوگیری ازپیش روی آب رودخانه در مواقع طغیان و حفاظت ازمناطق مسکونی و اراضی کشاورزی احداث شده است . در آن طرف رودخانه زمین های همواری و مناسبی جهت ساخت و ساز وجود دارد . رودخانه غربی شهر نیز ازعوامل محدودکننده توسعه شهر به سمت مغرب میباشد . درمسیر این رودخانه در بالادست بندهای خاکی احداث شده است . زمین های آن طرف رودخانه نیز با تپه های بزرگ ماسه ای که حاصل فرسایش و انباشت بادهای غربی میباشد مانع ساخت و ساز و گسترش شهر به آن سمت رودخانه شده است . فقط در قسمتی ازشمال غربی رودخانه زمین های قابل ساخت و ساز مشاهده میشود . اراضی وسیع کشاورزی شهر در سمت شمال از دیگر عوامل اصلی محدودکننده توسعه شهر میباشند . لازم به ذکر است عمده محصولات این اراضی خرما ، مرکبات ، یونجه میباشد که در سالهای نه چندان دور برنج کاری نیز در این منطقه رونق زیادی داشته است و محصول خوبی به بار می آمده . وجود زمین های خالی داخل شهر که بصورت پراکنده وسعت زیادی از شهر را اشغال نموده اند از دیگر موانع اصلی توسعه شهر میباشند .

تکوین وپیدایش شهر اسپکه :

نگاهی به موقعیت و ساختار اغلب شهرها نشان می دهد که شکل گیری آن ها در کنار رودخانه ها و در مجاورت دره ها به منظور بهره برداری از آب صورت می گرفته است . پیشینیان ما به تجربه دریافته بودند که وجود آب سالم و روان و باغ های میوه در کنار آن ، از عوامل ایجاد زندگی سالم در هر شهری است . با چنین تصوری بوده است که بیشتر شهرهای کشور در کنار منابع آبی شکل گرفته اند . تکوين و شکل‌گيري هسته اوليه شهر اسپکه نیز بر پايه عوامل طبيعي (رودخانه) بوده است . نگاهی به موقعیت مکانی شهر اسپکه و قرار گرفتن بین دو رودخانه شرقی و غربی موید این مطلب است . علاوه بر آن قنات اسپکه یکی از پرآب ترین قنات های استان بشمار می رود که نقش بسزایی در توسعه و بهبود بخش کشاورزی ایفا میکند .

 • موقعیت

  اِسپَکه یکی از شهرهای کوچک استان سیستان و بلوچستان ایران است و در شهرستان نیک شهر ، بخش لاشار واقع شده است . جمعیت این شهر ۳۷۷۴۱ نفر می باشد . این شهر ۷۵۳ متر از سطح دریا ارتفاع دارد . اسپکه از مراکز سوزن‌دوزی در بلوچستان است .

 • مختصات جغرافیایی

  ۲۶°۵۰′۴۰″ شمالی ۶۰°۱۰′۲۵″ شرقی / ۲۶.۸۴۴۴° شمالی ۶۰.۱۷۳۶° شرقی / 26.8444; 60.1736

 • مساحت
 • ارتفاع از سطح دریا

  ۷۵۳ متر

 • جمعیت

  ۳۷۷۴۱ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  24.3 سانتی گراد

 • میانگین بارش سالانه

  122 میلی متر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

   یکی ازعوامل اصلی محدودکننده شهر رودخانه های اطراف شهر میباشند . رودخانه بزرگ شهر از قسمت شرقی آن عبور میکند و جاده ورودی از وسط این رودخانه عبورمیکند . در حاشیه رودخانه سیل بند حفاظتی برای جلوگیری ازپیش روی آب رودخانه در مواقع طغیان و حفاظت ازمناطق مسکونی و اراضی کشاورزی احداث شده است . در آن طرف رودخانه زمین های همواری و مناسبی جهت ساخت و ساز وجود دارد . رودخانه غربی شهر نیز ازعوامل محدودکننده توسعه شهر به سمت مغرب میباشد . درمسیر این رودخانه در بالادست بندهای خاکی احداث شده است . زمین های آن طرف رودخانه نیز با تپه های بزرگ ماسه ای که حاصل فرسایش و انباشت بادهای غربی میباشد مانع ساخت و ساز و گسترش شهر به آن سمت رودخانه شده است . فقط در قسمتی ازشمال غربی رودخانه زمین های قابل ساخت و ساز مشاهده میشود . اراضی وسیع کشاورزی شهر در سمت شمال از دیگر عوامل اصلی محدودکننده توسعه شهر میباشند . لازم به ذکر است عمده محصولات این اراضی خرما ، مرکبات ، یونجه میباشد که در سالهای نه چندان دور برنج کاری نیز در این منطقه رونق زیادی داشته است و محصول خوبی به بار می آمده . وجود زمین های خالی داخل شهر که بصورت پراکنده وسعت زیادی از شهر را اشغال نموده اند از دیگر موانع اصلی توسعه شهر میباشند . اسپکه همچنین از مراکز سوزن‌دوزی در بلوچستان است .

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  عبدالحسین نورکی

 • پیش‌شماره تلفنی

  ۰۵۴۸۷۲۲

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های اسپکه

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید