خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

شهر قره‌ضیاءالدین

شهر قره‌ضیاءالدین در بخش مرکزی شهرستان چایپاره قرار دارد که در استان آذربایجان غربی ایران جای گرفته است . شهر قره ضیاءالدین در جنوب دامداما ، شرق روستای بسطام ، غرب هاجیلار واقع شده است . این شهر همچنین در جنوب شهر ماکو و شمال شهر خوی قرار دارد . مسافت شهر قره‌ضیاءالدین تا : دامداما 9 دقیقه (6.4 کیلومتر) ، روستای بسطام 17 دقیقه (9.7 کیلومتر) ، هاجیلار 12 دقیقه (9.8 کیلومتر) می باشد . همچنین این شهر تا شهرهای بزرگتر مانند : ماکو 1 ساعت و 41 دقیقه (103 کیلومتر) و خوی 57 دقیقه (49.8 کیلومتر) فاصله دارد  .

آثار تاریخی منطقه چایپاره :

قلعه اورارتویی روستاهای بسطام : قلعه اورارتویی به فرهنگ اورارتویی سده ۸ (پیش از میلاد) برمیگردد که در غرب شهر قره ضیاءالدین جای گرفته و ۷ کیلومتر تا شهر قره ضیاءالدین فاصله دارد . در بالای درب قلعه بسطام به طول ۷۲ و عرض ۱۶ سانتی‌متر چگونگی احداث قلعه نوشته شده است  .

پل دوقوز کورپی (نه پله) : پل دو قوز گوز یا پل کسیان در 5 کیلومتری جاده ترانزیتی ماکو توسط مهندسین خارجی ساخته شده که قدمت آن به دوره قاجاریه برمیگردد . این پل تاریخی دارای ۷۰ متر طول ، چهار متر عرض و پنج متر ارتفاع می باشد که با سنگ سفید ساخته شده است . پل دو قوز گوز در اوایل دوره محمد رضا شاه توسط احمد خان بیات ماکد بازسازی شد اما با ساختن جاده ترانزیتی ایران – اروپا ، جاده حمزیان و همچنین این پل تاریخی ارزش و اهمیت خود را از دست داد ولی به خاطر سبک معماری خاصی که دارد به یکی از آثار تاریخی منطقه تبدیل شده است .

قرمزی مسجد چورس : قرمزی مسجد به مسجد مرتضی قلی خان نیز شناخته شده که دارای طول و عرض ۱۹ * ۹۱ متر می باشد و این مسجد ۳۶۰ متر مربع زیر بنا دارد . دیوارهای مسجد با سنگی به نام قرمزی مسجد ساخته شده و به همین دلیل به این نام معروف شده است . قرمزی مسجد 4 ستون سنگی دارد که ایوان ها و گنبدها روی ستون قرار دارند و تمام این ستونها با سنگ بنا شده است .

زیارتگاه حضرت ابوالفضل العباس : محبوبترین زیارتگاه منطقه چایپاره زیارتگاه حضرت ابوالفضل می باشد که در روستای حمزیان جای گرفته است . درباره این زیارتگاه گفته شده که : 2 نفر مالک این زیارتگاه بودند که درباره تقسیم آن اختلاف پیدا میکنند و به همین دلیل یکی از آنها سهم خودش را وقف حضرت عباس میکند و نفر دوم قسمت خودش را حصار میکشد ، زمانی که مشغول حصار بود متوجه میشود که سنگی که قبلا در دیوار بوده به محل اصلیش برگشته و این حادثه 3 روز اتفاق می افتد و این شخص هم سهمش را وقف حضرت عباس میکند .

موارد مرتبط

هتل های ارومیه

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید