خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

روستای کهرود

یکی از روستاهای زیبا و ییلاقی بلوک دلارستاق از بخش لاریجان شهرستان آمل در استان مازندران می باشد که در زمان قدیم مهمترین راه ارتباطی روستاهای ناندل و میانده و حاجی دلا و رزون و کیان ( که از روستاهای بالادست کهرود محسوب می شوند ) بوده است.

کهرود در زبان محلی اسمی است مرکب از (kah)و (Rood) که (kah) مخفف کاه(پوسته خشکیده گندم و جو که زرد رنگ است)، که با ترکیب هم میشود رودی که زردرنگ است. کهرود را رود کوچک هم می نامند و از مکانهای دیدنی استان مازندران بشمار می آید.فاصله روستای کهرود تا جاده اصلی (هراز) چهار کیلومتر است که در ابتدای این مسیر در ورودی آن بقعه متبرکه ی امامزاده جوانمرد (ع) و امامزاده حمزه (ع) قرار دارد، دو برادری هستند از نوادگان حضرت امام صادق (ع) که از اماکن زیارتی این روستا محسوب می شود؛ البته این روستا جاذبه های تفریحی و دیدنی بسیار دارد ازجمله قلعه ی کهرود، بنای معروف به قاضی عباس، حوضهای ساروجی، غارهای دستکند و ....

اکثریت مردم به طور فصلی در روستا سکونت دارند که تعدادی از مردم به لحاظ مسایل شغلی در تهران سکونت دارند و تعداد زیادی هم در شهر آمل زندگی می کنند.

از جمله شغل های اصلی ساکنان روستا باغداری است، ازجمله باغات موجود در این روستا: باغ های گیلاس، گردو، سیب، گلابی و... است.

روستای کهرود دارای دو قسمت کهرود بالا (محل) و کهرود پایین (رباط) می باشد که رباط در کنار رودخانه و جاده ی هراز واقع بوده و دارای رستورانها و مغازه های بسیار و جایگاه مناسبی برای استراحت مسافران است. دراین مکان جمعیت هلال احمر نیز قرار دارد که سبب شناخته تر شدن همین مکان نیز شده است.

موارد مرتبط

هتل های آمل

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید