خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری آلاشت

درباره آلاشت

جغرافیای انسانی :

مطابق با سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، آلاشت دارای ۲۸۷ خانوار و جمعیتی معادل ۹۷۷ نفر می‌باشد که ۴۷۸ نفر مرد و ۴۹۸ نفر زن می‌باشند. جمعیت باسواد شهر ۷۴۴ نفر می‌باشد که شامل ۳۹۰ نفر مرد و ۳۵۴ نفر زن می‌شود. در این شهر۱۷۳ نفر بی‌سواد می‌باشند. آلاشت از چند محله تشکیل شده و نام خانوادگی بیشتر اهالی، پسوند همان محله را نیز دارد. یکی از سرگرمیهای سالخوردگان آلاشت، جمع آوری گیاهان دارویی در فصل بهار است. قدیمی ترین طایفه آلاشتی کاشی ها می باشند.

وضعیت جغرافیایی :

آلاشت در ارتفاع ۱۹۰۰ متری سطح دریا قرار گرفته‌است، دامنهٔ دمای این شهر بین ۷.۵ تا ۱۰ درجهٔ سانتیگراد می‌باشد و میانگین بارندگی سالانهٔ آن بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلی‌لیتر می‌باشد. آلاشت دارای حیات وحش حفاظت شده‌است که می‌تواند درختان سیاه ریشه مانند گردو، فندوق و گیلاس را در خود پرورش دهد.

در ورودی شهر آلاشت یک دوراهی وجود دارد که یکی از آنها به امامزاده حسن یا به قول محلیها سر کوه و دیگری به داخل شهر و روستاهای سوادرودبار و هلی چال و چرات و ... می‌رسد. روستای سوادرودبار یا در زبان محلی ساتروآر از دو قسمت پایین محله و بالا محله تشکیل شده‌است که شغل مردم آن دام‌پروری است و درگذشته به کشت گندم نیز می‌پرداختند ولی امروزه سیب زمینی و چغدر کشت اصلی آن است.

معماری آلاشت :

خانه‌ها عموماً خشتی و سقف‌ها تخته پوشند. قبل از ورود به شهر آلاشت محله‌ای وجود دارد که نزد مردم آن به نام کاربار معروف است. دراین محلهٔ کوچک تاسیسات مهمی از قبیل پمپ بنزین ، هواشناسی ، هتل و رصد خانه وجود دارد . پمپ بنزین در سال ۱۳۵۰ ساخته شده است. بعد از کاربار و در نزدیکی شهر آلاشت جایی به نام کاربار تپه سر قرار دارد که از آن به نام پاتوق شبهای مردم آلاشت نیز یاد می‌شود که اهالی آلاشت شبهای تابستان در این مکان در کنار یکدیگر جمع می‌شوند و گپ می‌زدند. بعد از کاربار تپه سر به دوراهی می‌رسیم که راه سمت راست که سربالایی هم هست به فروشگاه مسجد شهرداری مخابرات و روستاهای زیحون و سواد رودبار ختم می شود و راه سمت چپ هم که سر پایینی است به شهر آلاشت و موزه مردم شناسی (زادگاه رضاشاه) و روستاهای چرات وانند ختم می‌شود. اغلب کوچه‌ها سنگفرش شده‌اند. آب آشامیدنی آلاشت از چشمه‌ای به نام «هری خامه» تامین می‌شود که به اعتقاد اهالی خاصیت دارویی دارد.

بافت قدیمی و کوچه های شهر مقیاسی انسانی داشته و دارای ارزش تاریخی می باشد ، از این منظر می توان این شهر کهن را در کنار روستاهای معروف دیگر ایران همچون ماسوله و ابیانه ،میمند و .... قرار داد.

اهمیت تاریخی :

آلاشت به دلیل موقعیت جغرافیایی خود، کمتر مورد توجه فاتحین ایران بوده‌است. این شهر کوچک، محل تولد رضاشاه است. خانه‌ای که رضاشاه در آن به دنیا آمد، در حال حاضر موزه مردم شناسی است (این بنا در دهه 80 و با تلاش شهردار و شورای وقت از کتابخانه به موزه مردمشناسی تغییر کاربری شد) و عموم مردم برای بازدید از آن اقدام می نمایند.علاوه بر موزه ی مردم شناسی ، مسجد امام حسین آلاشت توسط استاد لرزاده معمار نام آشنا دوره پهلوی دوم نیز نزد مردم از اهمیت خاصی برخوردار است . این مسجد درسال ۱۳۵۲ به دستور محمدرضا شاه پهلوی شاه وقت ایران ساخته شد.

 • موقعیت

  آلاشت در ارتفاع ۱۹۰۰ متری سطح دریا قرار گرفته‌است، دامنهٔ دمای این شهر بین ۷.۵ تا ۱۰ درجهٔ سانتیگراد می‌باشد و میانگین بارندگی سالانهٔ آن بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلی‌لیتر می‌باشد. آلاشت دارای حیات وحش حفاظت شده‌است که می‌تواند درختان سیاه ریشه مانند گردو، فندوق و گیلاس را در خود پرورش دهد. در ورودی شهر آلاشت یک دوراهی وجود دارد که یکی از آنها به امامزاده حسن یا به قول محلیها سر کوه و دیگری به داخل شهر و روستاهای سوادرودبار و هلی چال و چرات و ... می‌رسد. روستای سوادرودبار یا در زبان محلی ساتروآر از دو قسمت پایین محله و بالا محله تشکیل شده‌است که شغل مردم آن دام‌پروری است و در گذشته به کشت گندم نیز می‌پرداختند ولی امروزه سیب زمینی و چغدر کشت اصلی آن است.

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۶°۰۴′۰۰″ شمالی ۵۲°۴۹′۲۱″ شرقی / ۳۶.۰۶۶۷° شمالی ۵۲.۸۲۲۵° شرقی / 36.0667; 52.8225

 • مساحت
 • ارتفاع از سطح دریا

  ۱۹۰۰ متر

 • جمعیت

  ۹۷۷ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  بین ۷.۵ تا ۱۰ درجهٔ سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه

  بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلی‌لیتر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  با توجه به ارتفاع و نوع آب وهوای آن که زمستان های سرد و پر برفی را به همراه دارد از انواع خاصی تشکیل شده است که به آب و هوا و اقلیم این منطقه وفق پیدا کرده اند و از انواع درختان جنگلی مانند تلکا ، ولیک ، سولی ، زرشک و گیاهان و درختانی که در منازل شهر آلاشت یافت می شوند مانند انواع سیب های سبز و قرمزی که نمونه آنها را در کمتر جایی از سطح استان می توان یافت و درخت آلو (ستی) و آلوچه کوهی (حلی) و همچنین درختان بسیار زیاد به ، گیلاس ، گلابی ، گردو و فندوق را می توان مشاهده کرد.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  عبدالکریم پهلوان

 • پیش‌شماره تلفنی

  0124

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های آلاشت

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید