خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری آبیک

درباره آبیک

محله‌های تازه‌ساز شهر آبیک عبارت‌اند از شهرک خرم، شهرک قدس، کوی فرهنگیان، محله اداره برق و محله سپاه، شهرک بعثت (مسکن مهر). آبیک شهری است زلزله‌خیز که در مسیر توسعه آتی مترو کرج - تهران قرار دارد. بزرگ‌راه تهران به قزوین و خط راه‌آهن تهران به تبریز نیز از کنار آبیک می‌گذرد.

روستای احمدآباد، محل زندگی و درگذشت دکتر محمد مصدق از توابع آبیک است. دیگر اماکن دیدنی پیرامون آبیک عبارت‌اند از مقبره رئیس‌المجاهدین امام‌زاده علی شکرناب

این شهر همچنین دارای ۵ دانشگاه به نام‌های دانشگاه بصیر، دانشگاه غیاث الدین جمشید کاشانی، دانشگاه مولانا، دانشگاه آبا (آ.ب. آ) و پیام نور است. تنها شهر دیگر در شهرستان آبیک، شهر کوچک خاکعلی است.

آلودگی شدید هوا (۵ برابر استاندارد) در نتیجه فعالیت کارخانه سیمان آبیک از مشکلات این شهرستان است.

راه‌اندازی و ساخت پروژهٔ مجتمع توریستی تفریحی برج بین‌المللی کاسپین آبیک که در راستای خلق حماسه اقتصادی، یکی از گام‌های اساسی و ضروری جهت توسعه و آبادانی کشور به شمار می‌آید، یکی از نقاط قوت و بارز شهرستان آبیک تلقی می‌شود.

برج بین‌المللی کاسپین، بزرگترین و بلندترین برج ۶۶ طبقه توریستی کشور می‌باشد که با ۲۳۰ متر ارتفاع در شمال آزاد راه تهران – قزوین، مرکز ثقل ۳ استان تهران – البرز – قزوین و دروازه ورودی ۱۰ استان شمالی و غربی و محور ورودی چهار کشور همسایه به پایتخت کشورمان می‌باشد.

بزرگترین فروشگاه چندمنظوره استان قزوین توسط شرکت کشت و صنعت شادبه با همکاری بخش خصوصی و مدیریت جناب کامبیز خاتمی(سرمایه گذار) در زمینی به مساحت 2 هکتار آماده بهره برداری و دادن خدمات به مردم آبیک و حومه آن می باشد.

جمعیت :

رشد جمعیت شهر آبیک از دههٔ ۱۳۵۵ تا ۱۳۶۵ برابر ۶۶۰٪ و از سال ۱۳۶۵ ۱۳۷۵ برابر ۱۹۰٪ اعلام شده‌است. این شهرستان از قطب‌های کشاورزی استان قزوین به‌شمار می‌آید و بالغ بر ۲۴ هزار هکتار کشت محصولات مختلف زراعی از جمله گندم، جو، ذرت (دانه‌ای و علوفه‌ای)، کلزا، یونجه و سایر محصولات دیگر در این شهر به عمل می‌آید. علاوه بر این، یکی از مراکز مهم برای پرورش دام و طیور در استان و حتی کشور به‌شمار می‌رود. کارخانه اکسیژن طاها نیز در سال ۱۳۸۴ در این شهر پایه گذاری و در نیمه دوم سال ۱۳۸۶به بهره‌برداری رسید. این شهرستان از لحاظ ورزشی بیشتر در زمینهٔ کشتی موفق می‌باشد . شهر آبیک نیز از آبیک علیا و آبیک سفا سرچشمه و در گذر زمان با توجه به ساکن شدن مهاجرین استانهای شمالی غربی رشد و آبیک امروز شکل گرفته است .وجود سد انتقالی آب طالقان به این شهرستان در دوران گذشته موجب شده است این شهرستان به عنوان یکی از قطب‌های کشاورزی استان قزوین و کشور تبدیل شود .از دیگر قابلیت‌های این شهرستان وجود شهرک صنعتی کاسپین است . واحدهای صنعتی ممتاز کشور مستقر در این شهرستان و وجود واحدهای پرورش طیور که موجب شده شهرستان آبیک بیش از ۸ درصد تخم مرغ و گوشت سفید مورد نظر کشور را تأمین کند .شهرستان آبیک در بحث اطلاع‌رسانی نسبت به شهرستانهای استان قزوین و همجوار در زمینه اطلاع‌رسانی و چاپ توزیع مطبوعات محلی جایگاهی را به خود اختصاص دهد که وجود فعالیت دفتر خبری صدا و سیما مرکز قزوین از ابتدای سال ۸۴ شمسی با ۴ خبرنگار. گزارشگر و تصویر بردار و فعالیت ۴۵ خبرنگار حرفه‌ای در مطبوعات کشوری از دیگر ویژگیهای این شهرستان می‌باشد .

 • موقعیت

  آبیِک شهری در بخش مرکزی شهرستان آبیک استان قزوین ایران است . رشد جمعیت شهر آبیک از دههٔ ۱۳۵۵ تا ۱۳۶۵ برابر ۶۶۰٪ و از سال ۱۳۶۵ ۱۳۷۵ برابر ۱۹۰٪ اعلام شده‌است. این شهر ۱۰۰۸ متر از سطح دریا ارتفاع دارد .

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۶°۰۳′ شمالی ۵۰°۳۲′ شرقی / ۳۶.۰۵° شمالی ۵۰.۵۳° شرقی / 36.05; 50.53

 • مساحت
 • ارتفاع از سطح دریا

  ۱۰۰۸ متر

 • جمعیت

  ۱۰۴٬۴۱۷ نفر در سال 2011 میلادی

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  14.1 سانتی گراد

 • میانگین بارش سالانه

  301 میلی متر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  از صنایع معروف این شهر کارخانه سیمان آبیک و کارخانه اکسیژن طاها است. عملیات اجرایی شهر صنعتی آبیک نیز در سال ۱۳۸۵ خورشیدی آغاز شده‌است. این شهر همچنین دارای ۵ دانشگاه به نام‌های دانشگاه بصیر، دانشگاه غیاث الدین جمشید کاشانی، دانشگاه مولانا، دانشگاه آبا (آ.ب. آ) و پیام نور است. آلودگی شدید هوا (۵ برابر استاندارد) در نتیجه فعالیت کارخانه سیمان آبیک از مشکلات این شهرستان است. راه‌اندازی و ساخت پروژهٔ مجتمع توریستی تفریحی برج بین‌المللی کاسپین آبیک که در راستای خلق حماسه اقتصادی، یکی از گام‌های اساسی و ضروری جهت توسعه و آبادانی کشور به شمار می‌آید، یکی از نقاط قوت و بارز شهرستان آبیک تلقی می‌شود. برج بین‌المللی کاسپین، بزرگترین و بلندترین برج ۶۶ طبقه توریستی کشور می‌باشد که با ۲۳۰ متر ارتفاع در شمال آزاد راه تهران – قزوین، مرکز ثقل ۳ استان تهران – البرز – قزوین و دروازه ورودی ۱۰ استان شمالی و غربی و محور ورودی چهار کشور همسایه به پایتخت کشورمان می‌باشد. بزرگترین فروشگاه چند منظوره استان قزوین توسط شرکت کشت و صنعت شادبه با همکاری بخش خصوصی و مدیریت جناب کامبیز خاتمی(سرمایه گذار) در زمینی به مساحت 2 هکتار آماده بهره برداری و دادن خدمات به مردم آبیک و حومه آن می باشد. این شهرستان از قطب‌های کشاورزی استان قزوین به‌شمار می‌آید و بالغ بر ۲۴ هزار هکتار کشت محصولات مختلف زراعی از جمله گندم، جو، ذرت (دانه‌ای و علوفه‌ای)، کلزا، یونجه و سایر محصولات دیگر در این شهر به عمل می‌آید. علاوه بر این، یکی از مراکز مهم برای پرورش دام و طیور در استان و حتی کشور به‌شمار می‌رود. کارخانه اکسیژن طاها نیز در سال ۱۳۸۴در این شهرپایه گذاری و در نیمه دوم سال ۱۳۸۶به بهره‌برداری رسید. از دیگر قابلیت‌های این شهرستان وجود شهرک صنعتی کاسپین است . واحدهای صنعتی ممتاز کشور مستقر در این شهرستان و وجود واحدهای پرورش طیور که موجب شده شهرستان آبیک بیش از ۸ درصد تخم مرغ و گوشت سفید مورد نظر کشور را تأمین کند .شهرستان آبیک در بحث اطلاع‌رسانی نسبت به شهرستانهای استان قزوین و همجوار در زمینه اطلاع‌رسانی و چاپ توزیع مطبوعات محلی جایگاهی را به خود اختصاص دهد که وجود فعالیت دفتر خبری صدا و سیما مرکز قزوین از ابتدای سال ۸۴ شمسی با ۴ خبرنگار، گزارشگر و تصویر بردار و فعالیت ۴۵ خبرنگار حرفه‌ای در مطبوعات کشوری از دیگر ویژگیهای این شهرستان می‌باشد.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  علیرضا ربانی

 • پیش‌شماره تلفنی

  028328

 • وبگاه

موارد مرتبط

هتل های آبیک

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید