خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری آبدانان

درباره آبدانان

موقعیت جغرافیایی :

از شمال شرقی با شهرستان دره شهر، از شمال با بخش میمه شهرستان دهلران، از غرب با شهرستان دهلران و از جنوب با شهرستان اندیمشک همسایه‌است.

پروژه حفاری تونل شهرستان آبدانان با نام تونل «کبیر کوه» که ۵۳۰۰ متر طول دارد دومین تونل طولانی کشور است که تاکنون ۳۰۰۰ متر از این تونل حفاری شده است. این پروژه از سال ۱۳۸۹ه. ش کلید خورده است. این تونل یکی از بزرگترین طرح‌های تونل سازی کشور است که ساخت آن برای استان ایلام و شهرستان‌های حوزه جنوبی استان بخصوص شهرستان آبدانان از طرح‌های مهم و اثرگذار است.

طبیعت و دما :

به دلیل وجود دو کوه کبیرکوه و دینارکوه از مناظر طبیعی بکر و پوشیده از درختان بلوط، بادام کوهی پسته کوهی، زالزالک و انجیر کوهی و گیلاس وحشی و ... برخوردار است.

مهم‌ترین ارتفاعات این شهرستان کبیر کوه و دینار کوه با ارتفاع حدود ۲۷۰۰ متر است که این شهرستان را در خود محصور کرده‌اند.
این شهرستان چهار فصل می‌باشد.

معادن :

این شهرستان دارای معادن عظیم نفت، گاز، گوگرد، چشمه‌های آبگرم... است.

گردشگری :

شهرستان آبدانان دارای مناطق گردشگری زیادی می‌باشد که از جمله آنها می‌توان به سه آبشار زیبای ماهوته، خروزان و تختان جولیان و چم کبود اشاره کرد. همچنین زیبایی این شهرستان در ایام عید نوروز دوچندان می‌شود.

مناطق سیاحتی-زیارتی-تاریخی شهرستان آبدانان که دارای صفحه‌های فعال در ویکی‌پدیا فارسی هستند در زیر آورده شده:

 1. امامزاده سید صلاح الدین محمد
 2. پشت قلعه آبدانان
 3. دریاچه دوقلو سیاه گاو
 4. روستای انجیره

این شهرستان مناطق گردشگری زیادی دارد که از بین آنها این چهار منطقه صفحات فعالی دارند .

[[۴: جاده آبدانان به زرین آباد و ملکشاهی پس از عبور از روستای انجیره به طبیعت بکر و زیبا وارد می‌شود که در ایام عید و تعطیلات محل تفریح و تجمع ساکنین شهرستانهای آبدانان و دهلران است. از جمله این تفریحگاه‌ها می‌توان به میان وار - گرازان و تختان اشاره نمود]]

ترابری :

به دلیل قرار گرفتن بین دوکوه دینارکوه و کبیرکوه از نظر ارتباطی مشکلاتی زیادی برای شهروندان شهرستان آبدانان ایجاد شده است زیرا راه ارتباطی به دره شهر و تهران، مسیری پر پیچ و خم است. با وجود این، این جاده مربوط به پیش از انقلاب ۱۳۵۷ است. این جاده در سال ۱۳۵۰ خورشیدی به سفارش ارتش ساخته شده است. جاده کبیرکوه بین به عنوان راه ارتباطی آبدانان-دره شهر مطابق اصول مهندسی ساخته شده است و از کبیرکوه می‌گذرد. این جاده توریستی در بهار منظره‌های جالبی را برای دیدن فراهم می‌سازد و در زمستان بدون داشتن زنجیر چرخ عبور از آن ممکن نیست. از دیگر راه‌های ارتباطی می‌توان به جاده مواصلاتی به خوزستان اشاره کرد که در سال ۱۳۷۰ به سفارش اداره راه و ترابری آبدانان ساخته شد.

فرودگاه :

فرودگاه نظامی شهرستان آبدانان یکی از فرودگاه‌های فنی و دارای شرایط و استانداردهای ملی است که در سال ۱۳۵۲ به منظور مقاصد نظامی و استفاده‌های ترابری و لجستیکی نیروی هوایی احداث شده است. این فرودگاه در چهار کیلومتری شرق شهر آبدانان در دوران جنگ ۸ ساله نیز مورد استفاده‌های تدارکاتی و عملیاتی قرار می‌گرفت.

 • موقعیت

  از شمال شرقی با شهرستان دره شهر، از شمال با بخش میمه شهرستان دهلران، از غرب با شهرستان دهلران و از جنوب با شهرستان اندیمشک همسایه‌است. پروژه حفاری تونل شهرستان آبدانان با نام تونل «کبیر کوه» که ۵۳۰۰ متر طول دارد دومین تونل طولانی کشور است که تاکنون ۳۰۰۰ متر از این تونل حفاری شده است. این پروژه از سال ۱۳۸۹ه. ش کلید خورده است. این تونل یکی از بزرگترین طرح‌های تونل سازی کشور است که ساخت آن برای استان ایلام و شهرستان‌های حوزه جنوبی استان بخصوص شهرستان آبدانان از طرح‌های مهم و اثرگذار است. به دلیل وجود دو کوه کبیرکوه و دینارکوه از مناظر طبیعی بکر و پوشیده از درختان بلوط، بادام کوهی پسته کوهی، زالزالک و انجیر کوهی و گیلاس وحشی و ... برخوردار است. مهم‌ترین ارتفاعات این شهرستان کبیر کوه و دینار کوه با ارتفاع حدود ۲۷۰۰ متر است که این شهرستان را در خود محصور کرده‌اند. این شهرستان چهار فصل می‌باشد.

 • مختصات جغرافیایی

  ۳۲°۳۵′ شمالی ۴۷°۳۱′ شرقی / ۳۲.۵۹° شمالی ۴۷.۵۲° شرقی / 32.59; 47.52

 • مساحت

  ۳۷/۲۳۹۱۲۴ هکتار

 • ارتفاع از سطح دریا

  ۸۸۰ متر

 • جمعیت

  ۲۳٫۵۰۰ نفر

 • تراکم جمعیت
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  حداکثر +۴۲، حداقل -۱۰

 • میانگین بارش سالانه

  370 میلی متر

 • روزهای یخبندان سالانه

  ۴۰ روز

 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  این شهرستان دارای معادن عظیم نفت، گاز، گوگرد، چشمه‌های آبگرم... است . به دلیل وجود دو کوه کبیرکوه و دینارکوه از مناظر طبیعی بکر و پوشیده از درختان بلوط، بادام کوهی پسته کوهی، زالزالک و انجیر کوهی و گیلاس وحشی و ... برخوردار است. و همچنین این شهر به خاطر آب فراوان و وجود جنگل‌ها و مراتع دارای زمین‌های مستعد کشاورزی و دام داری است .

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی
 • شهردار

  حسین پیرانی

 • پیش‌شماره تلفنی

  0842

 • وبگاه

  http://www.abdanannews.com/

موارد مرتبط

هتل های آبدانان

هتل های ایران

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید