خوانا نیست?
ورود جستجو ثبت نام

جاذبه های گردشگری دبی

درباره دبی

دبی یکی از شهرهای حاشیه خلیج فارس در جنوب ایران که در شبه جزیره عربستان قرا ر گرفته است. این شهر توسط شیخ مکتوم بن بطی بن سهیل آل مکتوم بنیان شده است. کشف نفت و مقعیت جغرافیایی این شهر باعث شده که به یکی از بنادر مهم دنیا تبدیل شود ، همچنین کشف نفت باعث شد جمعیت این شهر به یکباره سیصد درصد افزایش پیدا کند

دبی امروزه یکی از قطب های گردشگری جهان محسوب میشود . علاوه بر نفت بیشترین درآمد این شهر از طریق فروش ملک به اتباع خارجی ، اعطای اقامت، ترانزیت مسافر و از همه مهمتر گردشگری است. در حال حاظر دوبی با ساخت و ساز آسمان خراش های بسیار بلند و غولپیکر گردشگران بسیاری را به این شهر می کشاند.

پس از ابوظبی ، دبی بزرگترین شهر امارات محسوب مشود

اهمیت موقعیت جغرافیایی و گردشگری دبی باعث شده که بیشتر شهرها و پایتخت های جهان به دبی پرواز مستقیم داشته باشند.

آب‌ وهوا :

آب و هوای دبی گرم و خشک است به گونه ای که در تابستان میانگین دمای هوا به 40 درجه  سانتی گراد میرسد و همچنین در فصل زمستان هم هوا گرم است.معمولا در دبی هوا آفتابی است و میزان بارش بسیار کم است.

 

نوع حکومت و سیاست :

شیخ محمد آل مکتوم حاکم حال حاضر دبی است. دولت دبی به صورت مشروطه سلطنتی اداره میشود. شیخ دبی نائب رئیس پادشاه امارات متحد عربی است. دبی و رآس الخیمه تنها شیخ نشین هایی هستند که دستگاه قضایی آن ها با کل کشور مطابقت ندارد.

 

جمعیت، زبان و مذهب :

17درصد از جمعیت دبی را اتباع خارجی تشکیل میدهند که شامل هندی ها، پاکستانی ها ، بنگلادشی ها، فیلیپینی ها، سومالی ها و ایرانی ها می شود. در شهر دبی ، کارگران ساختمانی را هندی ها و پاکستانی ها تشکیل می دهند. ایرانی ها بیشتر در بازار موبایل، بقالی ها ،  لوازم یدکی خودرو و برخی در بازار سرمایه مشغول هستند. بازار سرمایه بیشتر به دست عرب های سوری و پاکستانی ها است. تراکم جمعیت در دبی 8 برابرکل کشور است.

زبان رسمی دبی عربی است. بعد از عربی ، زبان انگلیسی به صورت گسترده استفاده میشود. اما زبان های رایج در بین مردم شامل: هندی، فارسی، بنگالی، چینی و مالایی است.

دین رسمی در دبی اسلام است ولی دولت دوبی به اقلیت های مذهبی آزادی دینی داده است. ترویج دین بین اقلیت ها آزاد است ولی برگشت از دین اسلام کیفر قانونی دارد که شامل زندان یا خروج از کشور میشود.

اسرائیلی ها حق ورود به دبی را ندارند.

گردشگری در دبی :

گردشگری  یکی از عوامل مهم درآمدزایی در دبی میباشد. دبی یکی از پربازدیدترین شهرهای جهان است. تفاوت دبی با دیگر شهرهای امارات در کسب درآمد آن است زیرا فقط شش درصد از درآمد ناخالص داخلی دبی را نفت تشکیل میدهد. درآمد اصلی دبی از منطقه آزاد جبل علی و گردشکری است و همین شاخصه دبی را از دیگر شهرهای امارات مجزا میکند .

جشنواره خرید دبی :

این فستیوال هر ساله به مدت یک ماه برگزار می‌شود. در ماه ژانویه کل دبی به یک مرکز خرید تبدیل می شود. علاوه بر فستیوال شامل نمایشگاه های هنری ، برنامه های موسیقی و.. میباشد.

گردشگری فرهنگی

با اینکه دوبی ساخت و سازهای بزرگ و عظیم انجام داده است ولی فرهنگ بومی خود را حفظ کرده است وبسیاری از مکان های تاریخی ان نمود یک فرهنگ قدیمی است که از جاذبه های آن میتوان به خانه ی شیخ مکتوم، موزه ی دوبی، بستکیه، روستای حتی، دهکده ی غوص، دهکده میراث، و مسجد شندغه که قسمت 200 ساله دارد اشاره کرد. قدمت روستای حتا به 3000 سال قبل باز میگردد که شامل ساختمان های متعدد تاریخی بسیاری است .

مناطق مهم

پارک‌های مهم شهر دبی

پارک‌های آبی شهر:

بازارها

:

 

 

 

 • موقعیت

  یکی از شلوغترین فرودگاه های جهان محسوب میشود زیرا بیشتر از هشتاد خط هوایی به فرودگاه دبی می آید.

 • مختصات جغرافیایی

  ۲۵°۱۵′۰۰″ شمالی ۵۵°۱۸′۰۰″ شرقی / ۲۵.۲۵۰۰۰° شمالی ۵۵.۳۰۰۰۰° شرقی / 25.25000; 55.30000

 • مساحت
  ۴٬۱۱۴ km۲ (۱٬۶۰۰ sq mi)
 • ارتفاع از سطح دریا
 • جمعیت

  ۲۲۶۲۰۰۰

 • تراکم جمعیت
  ۴۰۸/km۲ (۱٬۰۵۷/sq mi)
 • رشد جمعیت
 • میانگین دمای سالانه

  27.85 درجه سانتیگراد

 • میانگین بارش سالانه

  94.3 میلیمتر

 • روزهای یخبندان سالانه
 • توضیح کلی وضعیت اقتصادی

  اقتصاد دبی بر پایه گردشگری ومنطقه آزاد جبل علی است. بندر جبل علی بزرگترین بندر ساخته شده توسط بشر است. این بندر به دلیل منطقه آزاد بودن از خصوصیات مهمی برخودار است از جمله اینکه اتباع خارجی به راحتی در آنجا سرمایه گذاری کرده و منبع درآمد پرسودی برای دولت دوبی می باشد.

 • جمعیت زیر خط فقر
 • تولید ناخالص داخلی

  درآمد نفت تنها ۶٪ از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهد و درآمد اصلی آن از منطقه آزاد جبل علی و گردشگری است.

 • شهردار

  حمدان بن راشد آل مکتوم

 • پیش‌شماره تلفنی

  0971

 • وبگاه

  شهرداری دبی

  شیخ‌ نشین دبی

موارد مرتبط

هتل های دبی

هتل های امارات متحده عربی

برچسب ها

ما را در گوگل حمایت کنید